Przedszkole Samorządowe Nr 6 prowadzone jest przez Gminę Miejską Sandomierz, nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Placówka zlokalizowana jest w części osiedlowej Sandomierza przy ul. Por. Tadeusza Króla 3. Przedszkole mieści się w budynku jednokondygnacyjnym, przystosowanym do potrzeb i warunków rozwojowych dzieci w wieku przedszkolnym. Ze względu na ułatwienia architektoniczne stworzono w naszym przedszkolu oddział integracyjny dla dzieci 6 letnich. Do celów edukacyjnych służy pięć jasnych, przestronnych sal wyposażonych bogato w zabawki i pomoce dydaktyczne. Realizacja Programu Wychowania Przedszkolnego odbywa się w miłej, sprzyjającej dziecku atmosferze.
ZASADY FUNKCJONOWANIA PRZEDSZKOLA
przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 6.15 od 16.30
od 5 lutego do 31 marca wydawane są i przyjmowane wypełnione karty zgłoszenia dziecka do przedszkola
do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat
rodzice dzieci niepełnosprawnych do karty dołączają orzeczenie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej
wysokość opłaty stałej za korzystanie z przedszkola ustala Rada Miasta
dzienna stawka żywieniowa wynosi 5,00 zł
przedszkole zapewnia dzieciom 3 posiłki dziennie - śniadanie, obiad, podwieczorek i codziennie drugie śniadanie - jogurty, owoce, soki.
CO NAS WYRÓŻNIA
Dydaktyka
Praca wychowawczo – dydaktyczna odbywa się w oparciu o program wychowania przedszkolnego. Aby ułatwić dzieciom start w szkole prowadzimy szereg zajęć dydaktycznych, dostosowanych do możliwości, zdolności i zainteresowań dzieci. Zajęcia i zabawy stymulują wszystkie sfery osobowości przedszkolaków:
rozwój społeczny
rozwój emocjonalny
rozwój fizyczny
rozwój intelektualny
Zapewniając wszechstronny rozwój dziecka stosujemy nowoczesne metody i formy nauczania, organizując zajęcia :
rozwijające mowę i myślenie
kształtujące pojęcia matematyczne
przygotowujące do nauki czytania, pisania
rozwijające wiedzę przyrodniczą
plastyczno -techniczne
muzyczno – rytmiczne
ruchowe rozwijające sprawność fizyczną
zajęcia teatralne rozwijające inwencję twórczą
W naszym przedszkolu organizowane są zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których mogą oni obserwować swoje dzieci, ich wiedzę i umiejętności, którymi wykazują się podczas zajęć edukacyjnych.
Bogate wyposażenie sal zajęć
Każdy oddział przedszkolny posiada jasną i estetycznie urządzoną salę zabaw i łazienkę z toaletami. Wszystkie sale zabaw wyposażone są w nowoczesne mebelki, różne kąciki zabaw tematycznych i inne meble, służące do zabawy, nauki i relaksu. Przedszkolaki mają do dyspozycji wiele zabawek, pobudzających różnorodne sfery aktywności, a przestrzeń w salach sprzyja podejmowaniu przez dzieci najróżniejszych zabaw z ich wykorzystaniem.
Oddział integracyjny
Od 2001 roku w naszym przedszkolu funkcjonuje oddział integracyjny. Integracja w naszym przedszkolu to wspólne ,,bycie razem” dzieci zdrowych i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dzieci o różnych możliwościach, potrzebach i zainteresowaniach jednoczących się we wspólnym działaniu. W oddziale integracyjnym zatrudnione są dwie nauczycielki – nauczyciel prowadzący i wspomagający, który prowadzi zajęcia stymulująco – terapeutyczne. Metody i formy pracy dostosowane są do możliwości rozwojowych dzieci zdrowych i indywidualnych potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
,,Integracja to wartość, która jednoczy ludzi i uczy: samodzielności, tolerancji, opiekuńczości, odpowiedzialności za drugiego człowieka”
„Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie” Maria Grzegorzewska
Gwiazda Nadziei
Pod tym hasłem kryje się wspaniała idea niesienia pomocy chorym dzieciom z Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Czas Bożego Narodzenia, jak żaden inny przybliża ludzi do siebie, otwiera serca na potrzeby i cierpienia drugiego człowieka. Przepełnieni tą ideą od 2005r. organizujemy na terenie naszej placówki kiermasz własnoręcznie wykonanych ozdób bożonarodzeniowych, którego dochód przeznaczamy dla dzieci przebywających w lubelskim hospicjum.
Dzień kulinarny
W naszym przedszkolu w grupach dzieci 4,5,6 letnich raz w tygodniu organizowany jest ,,Dzień kulinarny”, podczas którego dzieci uczą się samodzielnego, estetycznego przygotowania posiłku – z różnorodnych produktów (sałata, ogórek, pomidor, ser żółty, szynka, jajka, szczypiorek itp.) komponują zdrowe i kolorowe kanapki. Podczas samodzielnego przygotowywania kanapek dzieci rozwijają samodzielność, wyobraźnię, kreatywność, a przede wszystkim kształtują odpowiednie nawyki żywieniowe.
Uroczystość dziecka
W naszym przedszkolu uroczyście świętujemy w grupie rówieśnikówurodziny każdego dziecka. W dniu swoich urodzin solenizant otrzymuje pamiątkową, kolorową koronę, koleżanki i koledzy wspólnie z paniami składają życzenia, śpiewają tradycyjne „ Sto lat!”,a solenizant - jeśli zechce częstuje dzieci słodyczami .
Dzień otwarty w przedszkolu
Od kilku lat dla przyszłorocznych przedszkolaków i ich rodziców organizujemy Dzień Otwarty. Spotkanie jest doskonałą okazją do obejrzenia sal przedszkolnych, zapoznania się z ofertą naszego przedszkolaoraz pracownikami placówki. Nasi goście uczestniczą w zabawach adaptacyjnych zorganizowanych przez nauczycielki, bawią się zabawkami w sali przedszkolnej, uczestniczą w zajęciach, zabawach ruchowych i rytmicznych oraz wykonują różne prace plastyczne. Udział w spotkaniu dostarcza wszystkim wiele radości i pokazuje, że nasze przedszkole to miejsce, gdzie można miło spędzać czas.
Dzień otwarty w przedszkolu odbywa się zawsze w miesiącu lutym –
informacja dotycząca daty pod nr. tel
15-832-47-56.
RAMOWY ROZKŁAD DNIA DLA DZIECI 3-4 letnich
730 – 1230 - realizacja Podstawy Programowej
615 – 815 zabawy swobodne, zabawy ruchowe, ćwiczenia ogólnorozwojowe, rozmowy indywidualne, praca indywidualna lub w małych grupach,
ćwiczenia poranne
815 – 830 czynności porządkowo – gospodarcze, przygotowanie do śniadania, mycie rąk
830 – 900 śniadanie
900 – 920 zajęcia dydaktyczne (dzieci 3-4 letnie)
920 – 1115 spacery, wycieczki, zabawy lub zajęcia na powietrzu, zabawy ruchowe, obserwacje przyrodnicze, zabawy o charakterze sportowym (3-4 latki).
1115 – 1130 przygotowanie do obiadu, prace porządkowe
1130 – 1200 obiad
1200 – 1325 ćwiczenia relaksacyjne, gry i zabawy dydaktyczne, słuchanie utworów literatury dziecięcej, zabawy dowolne w sali lub na powietrzu
1325 – 1340 przygotowanie do podwieczorku, prace porządkowe
1340 – 1400 podwieczorek
1400 - 1630 swobodne zabawy wg zainteresowań, praca indywidualna, czynności organizacyjno - porządkowe
RAMOWY ROZKŁAD DNIA DLA DZIECI 5-6 letnich
730 – 1230 - realizacja Podstawy Programowej
615 – 815 zabawy swobodne, zabawy ruchowe, ćwiczenia ogólnorozwojowe, rozmowy indywidualne, praca indywidualna lub w małych grupach,
ćwiczenia poranne
815 – 830 czynności porządkowo – gospodarcze, przygotowanie do śniadania, mycie rąk
830 – 900 śniadanie
900 – 930 zajęcia dydaktyczne (dzieci 5-6 letnie).
930 - 945 zabawy ruchowe, czynności samoobsługowe
945 - 1015zajęcia dydaktyczne
1015– 1115 spacery, wycieczki, zabawy lub zajęcia na powietrzu, zabawy ruchowe, obserwacje przyrodnicze, zabawy o charakterze sportowym (5-6 latki).
1115 – 1130 przygotowanie do obiadu, prace porządkowe
1130 – 1200 obiad
1200 – 1325 ćwiczenia relaksacyjne, gry i zabawy dydaktyczne, słuchanie utworów literatury dziecięcej, zabawy dowolne w sali lub na powietrzu
1325 – 1340 przygotowanie do podwieczorku, prace porządkowe
1340 – 1400 podwieczorek
1400 - 1630 swobodne zabawy wg zainteresowań, praca indywidualna, czynności organizacyjno - porządkowe