Nowości

Przedszkole Samorządowe nr 6
ul. T. Króla 3
27-600 Sandomierz
tel. (15) 832-47-56

 

Adres e-mail

 

przed6@um.sandomierz.pl

 

Inspektor Ochrony Danych

 

iod@cuw.sandomierz.eu

 
Galeria akt. 2020/2021

Rok szkolny 2020/2021

„A dzisiaj już żegnamy się…”

I znów kolejny rok szkolny za nami, 24 czerwca odbyło się uroczyste  pożegnanie dzieci  5 i 6 letnich, z grupy Biedronki i Pszczółki , które  po wakacjach,  po raz pierwszy przekroczą próg szkoły podstawowej. Szczególnymi gośćmi tego dnia byli Rodzice. Pod czujnym okiem nauczycielek przyszyli absolwenci przygotowali prezentację swoich umiejętności wokalno - recytatorskich i tanecznych. Pani Dyrektor Przedszkola mgr Magdalena Stępień złożyła podziękowania wszystkim Rodzicom  za współpracę, zaangażowanie na rzecz przedszkola. Szczególnie aktywni Rodzice otrzymali podziękowania w formie dyplomu.  Na koniec uroczystości Pani Dyrektor wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci książek. Spotkanie zakończone zostało słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Opracowała: Grażyna Ostrowska


Podsumowanie realizacji projektu „Odkrywcy przyrody”

Dzieci z grupy: "Kotki", "Biedronki", "Słoneczka" i "Pszczółki" uczestniczyły w roku szkolnym 2020/2021 w projekcie „Odkrywcy przyrody”. Przedszkolaki poszukiwały i zdobywały wiedzę poprzez swobodną zabawę badawczą, doświadczenia i ekspresję. W trakcie realizacji zadań  m.in.: rozwijały samodzielność myślenia, umiejętność podejmowania decyzji,  samodzielność w działaniu, wyrabiały właściwy stosunek do otaczającej przyrody, dostrzegały zależności między dbaniem o środowisko, a zdrowiem człowieka oraz rozwijały własne zainteresowania.

 Opracowała: Beata Nowak


Grupa MISIE – Dzieciaki Mleczaki

Grupa MISIE przystąpiła do udziału w projekcie edukacyjno-informacyjnym pt.: „Dzieciaki Mleczaki”. Głównym celem projektu jest wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Poprzez zabawę będą kształtowane prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat.

Opracowała: Agnieszka Mazur


Wycieczka  dzieci  z  grupy  Kotki  do  Parku  Piszczele

16.06.2021r. dzieci  z  grupy  Kotki  udały  się  na  wycieczkę  do  Parku  Piszczele. Przedszkolaki  obserwowały ,,domki”, przygotowane dla  owadów, poznawały różne  gatunki  drzew: klony, dęby, lipy brzozy, jarząby. Na  jednej z dróżek  spotkały  ślimaka  a  na  drzewie zauważyły wiewiórkę. Słuchając  śpiewu  ptaków  korzystały również z placu  zabaw. To  była  udana  wycieczka.

Opracowała: Jolanta Łukawska

Słoneczka na Starówce

Dzieci z grupy Słoneczka wybrały się na wycieczkę po Starówce.  Przedszkolaki poznały legendy i ciekawostki związane z Sandomierzem oraz zabytkowe budowle: Zamek, Ratusz, Bramę Opatowską  i Katedrę. Na zakończenie wycieczki były zasłużone lody.

Opracowała: Beata Nowak

Wesoły dzień w Osadzie Marianów

Dnia 17 czerwca dzieci z grupy Biedronki podczas wyjazdowej wycieczki odwiedziły Osadę Marianów w Zarzeczu. Piękne miejsce na skraju lasu i mnóstwo atrakcji sprawiły przedszkolakom wiele radości, m.in.  ścieżka edukacyjna podczas której zbierały leśne skarby, konkursy sportowe, zjazd na tyrolce,  strzelanie z łuku, malowanie na parkanie, zwiedzanie indiańskiego Tipi, wykonywanie amuletów odwagi, pieczenie ziemniaków i kiełbasy oraz wiele innych zabaw na świeżym powietrzu sprawiło dzieciom mnóstwo radości. Zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciły do przedszkola.

Opracowała: Grażyna Ostrowska


Czary mary....

W czerwcu odwiedził nasze przedszkole czarodziej. Przyjechał do nas  z Krakowa, ze Studia Iluzji „MAGIC  ANDRO”. Czarodziej pokazywał przedszkolakom różne sztuczki. W jego rękach znikały przedmioty, a za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiały się inne. Oczywiście  wszystkie dzieci pomagały czarować. Przedstawienie było wspaniałe. Wszystkie przedszkolaki świetnie się bawiły.

Opracowała: Renata Łukasiewicz 

„Marzenia się spełniają”

W czerwcu odbył się finał Międzyprzedszkolnego Przeglądu Twórczości Majki Jeżowskiej  „Marzenia się spełniają” organizowany przez Samorządowe  Przedszkole nr 3. Celem przeglądu było rozwijanie zdolności artystycznych dzieci oraz popularyzowanie piosenek Majki Jeżowskiej. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy Pszczółki śpiewając piosenkę „ Wszystkie dzieci nasze są” i Biedronki w piosence” A ja wolę moją mamę” Podczas nagranego filmiku dzieci zaprezentowały swoją interpretację piosenki. Nasi mali artyści otrzymali grupowe dyplomy, książki i słodkości. Gratulujemy !

https://youtu.be/1IoGEzXjjdQ

Opracowała: Renata Łukasiewicz

 

Wycieczka Słoneczek do parku Piszczele

Przedszkolaki wybrały się na wycieczkę, która miała na celu obserwację oraz rozbudzanie zainteresowań przyrodą i otoczeniem. Dzieci z wykorzystaniem lup chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących w naturalnym środowisku.

Opracowała: B. Nowak


Misie w parku

10 czerwca dzieci z grupy "Misie" wybrały się na wycieczkę do Parku Piszczele. Przedszkolaki  oglądały potężne i stare drzewa, słuchały śpiewu ptaków, obserwowały ślimaki i żaby przy strumyku.

Opracowała: D. Brzostowska

Matematyczna gra planszowa

W czerwcu odbyło się podsumowanie międzyprzedszkolnego konkursu "Matematyczna gra planszowa" organizowanego przez nasze przedszkole. Celem konkursu było wsperanie uzdolnień matematycznych i pomoc w rozwijaniu zainteresowań dziecięcą matematyką. Naszą placówkę reprezentowały dzieci z grupy Biedronki - Jagoda, Kuba, Zuzia i Helena. Dzieci pod kierunkiem  wychowawczyń zaprojektowały i wykonały grę planszową pt."Łąkowe rachunki". Podczas nagranego filmiku opowiedziały o  zasadach obowiązujących w grze i zaprezentowały wspólną rozgrywkę. Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Brawo!

Opracowała: Grażyna Ostrowska


Dzień Dziecka w ,,szóstce”

Dzisiejsze święto to najszczęśliwszy dzień dla każdego dziecka. W tym roku każda grupa przedszkolna świętowała indywidualnie. Zarówno młodsze jak i starsze dzieci uczestniczyły w zabawach, konkursach, tańcach i wycieczkach. Nie zabrakło również upominków i niespodzianek, a na dziecięcych buziach uśmiechu i radości.

Opracowała: Renata Sierant


Wycieczka Słoneczek do Sali zabaw Yupi King w Sandomierzu

31 maja przedszkolaki uczestniczyły w swobodnych zabawach ruchowych w sali zabaw Yupi King. Kształtowały umiejętność współdziałania w grupie, rozwijały  i doskonaliły motorykę dużą, zręczność, orientację przestrzenną. Radośnie spędziły czas z okazji Dnia Dziecka.

Opracowała: Beata Nowak


 Uroczystości z okazji Święta Mamy i Taty w przedszkolu

Święto Mamy i Taty to uroczystości od zawsze celebrowane w naszym przedszkolu. W tym roku ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia, nie mogliśmy gościć Rodziców w placówce. Dzieci swoje umiejętności wokalno-recytatorskie i taneczne zaprezentowały przy swoich paniach, które zarejestrowały je w formie nagrania filmowego, udostępnionego na komunikatorach. Przygotowane samodzielnie upominki wraz z życzeniami przedszkolaki przekazały Rodzicom.

Opracowała: Grażyna Ostrowska


Zabawy sensoryczne w grupie Słoneczka

Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka  i poszerzać świat jego doznań. Celem zajęć było: kształtowanie umiejętności prawidłowego nazywania zmysłów, rozpoznawanie  przedmiotów, produktów spożywczych przez  wykorzystywanie zmysłów: wzroku, smaku,  słuchu, węchu i dotyku.

Opracowała: Beata Nowak

Ogródki  przedszkolne

Dzieci z grupy Biedronki i Pszczółki w ogrodzie przedszkolnym w przygotowanych skrzyniach z ziemią założyły zielone ogródki. Biedronki rabatę kwiatową, a Pszczółki ogródek ziołowo - warzywny. 5 – 6 latki, siały nasionka różnych roślin i sadziły roszady. Teraz będą systematycznie podlewać, pielić, obserwować kiełkowanie i wzrost roślin. Założone ogródki mają na celu wyrobienie u dzieci nawyku systematycznego pielęgnowania roślin, czego uhonorowaniem będzie zbieranie plonów i degustowanie ich podczas posiłków przedszkolnych. Dzieci będą miały praktyczną możliwość poznania różnorodnych gatunków roślin występujących w ogrodzie.

Opracowała: Grażyna Ostrowska


"O ekologii w grupie Słoneczka"

W ramach realizowanego w naszym przedszkolu ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne?" dzieci z grupy Słoneczka zapoznały się z tematem zdrowej żywności. Dowiedziały się, jak wygląda znak świadczący o ekologicznym pochodzeniu produktu, zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia oraz przygotowały kolorowe, owocowe szaszłyki.

Opracowała: Iwona Stachula


"Muzykalna folia"

"Muzykalna folia" to zabawa, podczas której przedszkolaki miały możliwość odkryć w sobie wrażliwość i wyobraźnię muzyczną. Była to również okazja do współdziałania w grupie oraz zaspokojenia potrzeby ruchu.

Opracowała: Iwona Stachula


Przedszkolaki pamiętają o Janie Pawle II

Na stałe w kalendarzu uroczystości przedszkolnych Przedszkola Samorządowego nr 6 w Sandomierzu wpisało się upamiętnianie niezwykłego papieża, wspaniałego człowieka, wielkiego Polaka Jana Pawła II, który kochał całym sercem Boga, ludzi i swoją Ojczyznę. Niezaprzeczalnym faktem jest, że papież bardzo kochał dzieci, które  w jego sercu zajmowały wyjątkowe miejsce (ambasador dzieci i młodzieży) o czym sam otwarcie mówił:

„Największą radością papieskiego serca są dzieci. I największą troską serca papieża jest każde dziecko”.

Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 6 wraz z nauczycielkami od 2007 roku, rok rocznie przygotowywały różne formy poświęcone życiu, działalności, pamięci J.P.II wśród społeczności przedszkolnej  i lokalnej np. z okazji urodzin, rocznicy wyboru na stolicę apostolską, beatyfikacji m.in. posadzenie jodły papieskiej , organizowanie międzyprzedszkolnych konkursów plastycznych np.  fotograficzne wspomnienia wizyty papieża w Sandomierzu, śpiewanie ulubionych pieśni.

W tym roku, także pamiętamy! Pomimo upływu czasu czy pandemii przedszkolaki z Przedszkola nr 6 wspominają ukochanego przez nas Ojca Świętego poprzez zawieszone gazetki tematyczne w salach i na holu przedszkolnym, wykonane prace plastyczne, przeczytane teksty przybliżające osobę Jana Pawła II.

Na koniec pragniemy Wszystkich zachęcić do obejrzenia prezentacji multimedialnej złożonej  z pamiątkowych zdjęć ukazujących miłość  i pamięć dzieci do Ojca Świętego.

Opracowanie: Edyta Socha, Wioletta Szaraniec, Grażyna Ostrowska

https://youtu.be/vGoKCw-NsnM

Zajęcia kulinarne w grupie Pszczółki

Podczas zajęć kulinarnych dzieci wykonały przepyszne, kolorowe pasty na bazie białego sera. Była pasta z rybą, ze szczypiorkiem i rzodkiewką oraz na słodko. Po ciężkiej pracy miała miejsce  degustacja. Wszyscy byli zachwyceni smakiem.

Opracowała: Wioletta Szaraniec

Śladami Królowej Jadwigi

Dzieci z  grupy Pszczółki wybrały się do  malowniczego Wąwozu Królowej Jadwigi. Podziwiały charakterystyczną, malowniczą scenerię, którą tworzą  kształty korzeni drzew rosnących w górze.

Opracowała: Wioletta Szaraniec


X  Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski

W maju odbyło się  X Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „ Tęczowy bal- w królestwie zielonej łąki ”, który organizowany był  przez Przedszkole Samorządowe   nr 5  w Sandomierzu. Celem konkursu było  wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności, rozwijanie zdolności recytatorskich, uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody oraz nawiązanie współpracy między placówkami. W tym roku uczestnicy prezentowali utwory w formie filmiku. Nasze przedszkole reprezentowały  dzieci  z grupy Pszczółki: Zosia w wierszu „Prośba żaby”  i Agatka   w wierszu „Łąka”. Uczestniczki konkursu otrzymały nagrody rzeczowe  i dyplomy. Brawo dziewczynki.

Opracowała: Renata Łukasiewicz

„Ukryj zwierzę w głosce” – konkurs logopedyczny              

W związku z obchodzonym 6 marca Europejskim Dniem Logopedy-  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sandomierzu zorganizowała konkurs pt. „Ukryj zwierzę w głosce”. Celem  konkursu było rozbudzenie wyobraźni i zaprezentowanie talentów plastycznych u dzieci, jak również nauka literki poprzez pracę zmysłów. Sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Sandomierzu oraz WSHP w Sandomierzu. Konkurs adresowany był do dzieci 5 i 6 letnich. Z naszego przedszkola brały udział dzieci z grupy Pszczółki i Słoneczka. W kategorii 5-6 latki I miejsce zdobyły dzieci z grupy Pszczółki i otrzymały dyplom oraz drobne upominki z rąk Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,  dr Moniki Kozery – Wierzchoś, która osobiście wręczyła dzieciom nagrody. Więcej informacji na temat konkursu i jego wyników można znaleźć na stronie:

https://www.spottedalert.pl/powiat-sandomierski/sandomierz/rozstrzygniecie-konkursu-logopedycznego-ukryj-zwierze-w-glosce-zdjecia/

Gratulujemy dzieciom i życzymy dalszych sukcesów.    

Opracowały:  Marta Trojanowska, Renata Łukasiewicz


Wycieczka na wzgórze Salve Regina

5 – 6 latki z grupy Biedronki wybrały się na wycieczkę na wzgórze  Salve Regina uznawane za jedno z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych miejsc w Sandomierzu. Na szczycie kopca wysłuchały legendy związane z jego powstaniem oraz podziwiały piękne widoki. Nie zabrakło również fotograficznej pamiątki.

Opracowała: Bożena Prezgot

Wiosna wokół nas

Przedszkolaki z grupy Biedronki wybrały się na wycieczkę przyrodniczą, aby zaobserwować budzącą się do życia przyrodę. Oczywiście wiosna dotarła już do nas i zostawiła swoje ślady, co dzieciaki od razu zauważyły.

Opracowała: Bożena Prezgot


Międzynarodowy Dzień Ziemi

Jak co roku 22 kwietnia nasze  przedszkolaki obchodziły Święto Ziemi. Dzieci uczestniczyły w rozmowach i dyskusjach na temat naszej planety, otaczającej nas przyrody i sposobów jej ochrony. Przedszkolaki uczyły się jak mogą dbać o środowisko  w którym żyją i co to znaczy być ekologicznym?...

Opracowała: Renata Sierant


Wycieczka  po  Starówce sandomierskiej

W związku z realizowaną tematyką „Moja  miejscowość”  dzieci z grupy Biedronki uczestniczyły w wycieczce po Starówce sandomierskiej. Starszaki poznały historię naszego pięknego miasta. Poszerzyły swoją wiedzę o fakty historyczne związane z naszą miejscowością, legendy, zabytki Sandomierza: Wąwóz Królowej Jadwigi, Zamek, Katedra, Ratusz, Brama Opatowska, Furta Dominikańska , kościół św. Jakuba oraz związanymi z nimi postaci: Kazimierza Wielkiego i Królowej Jadwigi.

Opracowała; Grażyna Ostrowska


Podsumowanie akcji charytatywnej - Zbiórka dla Bartusia

Zakończyła się akcja charytatywna organizowana przez nasze przedszkole na rzecz Bartusia Przychodzkiego chorującego na SMA. Nasza SPOŁECZNOŚĆ PRZEDSZKOLNA zebrała na ten cel 814, 93 zł . Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w nasze wydarzenie. Dziękujemy za wsparcie akcji charytatywnej, życzliwość i chęć niesienia pomocy.

 Opracowała: Agnieszka Mazur


Zielony ogródek w grupie Słoneczka i Biedronki

Przedszkolaki założyły hodowlę roślin. Przed przystąpieniem do pracy utrwaliły warunki potrzebne roślinom do wzrostu oraz  czynności związane z hodowlą.

Opracowała: Beata Nowak

Światowy  Dzień  Wody  w  grupie  Kotki

22  marca  obchodzimy  Światowy  Dzień  Wody. W  tym  dniu  dzieci  z  grupy  Kotki    poznały  ,,jak  woda  krąży  w  przyrodzie”, poznały  właściwości  wody,  jej  znaczenie  dla  życia  ludzi, zwierząt  i  roślin  oraz  sposoby  oszczędzania  wody.  Zajęcia  bardzo  zainteresowały  dzieci.

Opracowała: Jolanta Łukawska


Zielony ogródek  u  Pszczółek

Dnia 24 marca dzieci  z  grupy  Pszczółki  wspólnie z nauczycielkami  postanowiły założyć swój zielony ogródek.  W tym celu  zgromadziły nasiona  roślin- fasoli, grochu, rzeżuchy, zboża,  cebulę, pietruszkę, ziemniaka i czosnek. W doniczki z ziemią zasadziły nasiona i warzywa. Po podlaniu dzieci ustawiły  je w słonecznym miejscu, ponieważ wiedzą, że woda i światło to niezbędne czynniki do rozwoju roślin. Codziennie będą obserwować zmiany zachodzące  małym ogródeczku.

Opracowała: Renata Łukasiewicz


Bawimy się w teatr – grupa MISIE

Dziecięce teatrzyki są nie tylko wspaniałą formą zabawy, ale też odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka, doskonalą wyrazistą mowę, rozwijają pamięć, pomagają przełamać nieśmiałość i uczą współdziałania w zespole.

Opracowała: Agnieszka Mazur

 Dzień kolorowej skarpetki w grupie Pszczółek

Poniedziałek w grupie pszczółek był dniem bardzo kolorowym. To właśnie tego dnia dzieci wspólnie z Paniami obchodziły przypadający 21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa poprzez założenie skarpetek nie do pary - w różnych kolorach. Kolorowe skarpetki to wyraz solidarności, akceptacji i tolerancji wobec tych osób.

Opracowała: Edyta Socha


Zajęcia Matematyczne w grupie Pszczółki

Przez kilka kolejnych dni nasze wysiłki i starania skupione były na matematyce. Dzieci ważyły, mierzyły (stopami, krokami, miarką), sprawdzały pojemność płynów, doświadczały, kodowały. Zajęcia miały na celu m.in. rozwijanie logicznego myślenia.

Opracowała: Wioletta Szaraniec


Wiosenne  prace w  kąciku  przyrody  w  grupie  Kotki

Dzieci  z  grupy  Kotki  postanowiły  wzbogacić  kącik  przyrody  w  warzywa  i  kwiaty.  W  tym  celu  do  ogrzanej  wcześniej  ziemi  w  doniczkach  sadziły  cebulę  pietruszkę  oraz  siali  fasolę,  rzeżuchę,  owies  i  goździki.  Po  tych  czynnościach  dzieci  podlały  nasiona  i  rośliny  i  ustawiły w  sali  na  parapecie, aby  miały  dużo  światła.  Teraz  pozostaje  tylko  systematyczne  podlewanie  i  obserwacja  wzrostu  roślin.

Opracowała: Jolanta Łukawska


Pożegnanie zimy

„Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno!

Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy!”

Dzieci z naszego przedszkola pożegnały zimę. Przy akompaniamencie grzechotek, kołatek, janczarów przypomniały, że już czas pożegnać zimę i  z radością powitać  nową porę roku. Na placu przedszkolnym każda grupa pożegnała okrzykami Marzennę, a nadchodzącą Wiosnę powitała piosenką.

Opracowała: Beata Nowak


Pszczółki przyłączają się do obchodów Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych

20 marca przypada Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych. O tym ważnym i wyjątkowym dniu pamiętały dzieci z grupy Pszczółek. W proponowanych zabawach szukały odpowiedzi na nurtujące je pytania: "Co to jest niepełnosprawność?", "z jakimi trudnościami borykają się osoby niepełnosprawne?" , "jak to jest być osobą niepełnosprawną" oraz w jaki sposób możemy pomóc osobom dotkniętym niepełnosprawnością?. Ucząc dzieci tolerancji zmieniamy świat na lepszy!.

Opracowała: Edyta Socha


 Wiosna tuż, tuż…

 Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny grupa MISIE postanowiła założyć w sali zielony ogródek.

 „Na parapecie skrzynek bez liku, trochę nasionek, trochę słoików. Każdy przedszkolak sadzi i sieje i co dzień patrzy, co się tam dzieje. Pilnuje, żeby nie były suche, a potem zbiera szczypior, rzeżuchę. Myje i sieka na kanapeczki zdrowe roślinki z własnej grządeczki.”

 Opracowała: Agnieszka Mazur


Dzień Kobiet w przedszkolu

8 MARCA  to wyjątkowy dzień w roku. W tym dniu świętują wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym pięknym dniu wszyscy chłopcy, w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Były też drobne upominki, kwiaty i słodkości. Nie zabrakło zabaw, tańców i dziecięcej radości…

Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i radosny uśmiech.

Opracowała: Renata Sierant


Słoneczka- Odkrywcy Przyrody

Uczestnicząc w projekcie "Odkrywcy przyrody" dzieci z grupy Słoneczka wzięły udział w grze terenowej dotyczącej pomocy zwierzętom podczas zimy. Dzieci "czytały" przygotowaną wcześniej mapę terenu wokół przedszkola, odszukiwały zaznaczone na niej miejsca, rozwiązywały zagadki i szukały elementów "skarbu" - układanki przypominającej o potrzebie dokarmiania ptaków zimą.

Opracowała: Iwona Stachula

 

Uczymy się ważyć

Przedszkolaki bardzo chętnie eksperymentują, uczą się przez działanie zbierając swoje doświadczenia. Tym razem  dzieci z grupy Pszczółki poznawały zasady działania wagi szalkowej. Z wielką ciekawością  ważyły różne produkty i określały ich ciężar, co jest cięższe, lżejsze lub waży tyle samo.

Opracowała: Renata Łukasiewicz


Śniadanie u Misiów

W ramach realizowanej tematyki  tygodniowej "Jestem samodzielny w kuchni  "dzieci z grupy "Misie " samodzielnie przygotowywały  zdrowe kanapeczki .Samodzielnie układały  na kromkach wybrane przez siebie produkty .Podczas  robienia kanapek kształciły odpowiednie  nawyki żywieniowe , rozwijały kreatywność  oraz dbałość o higienę . Okazało się ze dzieciom  najlepiej smakowały kanapki zrobione własnoręcznie , które wyglądały pięknie i kolorowo i zawierały  mnóstwo witamin.

Opracowała: Justyna Pawlikowska


Zimowa wycieczka Słoneczek do parku Piszczele

Zima w tym roku  pokazała swoje prawdziwe uroki, dlatego też Słoneczka 18 lutego wybrały się na wycieczkę do parku Piszczele. Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w krajobrazie zimą, pięknie ośnieżone drzewa i krzewy.

Opracowała: Beata Nowak


Kotki   w  Projekcie  ,,Odkrywcy  Przyrody”

Dzieci  z  grupy  Kotki  bardzo  lubią  eksperymenty.  Tym  razem  sprawdzały  czy  śnieg  jest  czysty  oraz  jak  powstaje  lód i czy  tyle  samo  powstanie  lodu  ile  było  w  butelce  wody. W  tym  celu  nalały  wody  do  butelki i  zaznaczyły  kreską  dokąd  sięga  woda. Następnie  wystawiły  butelkę  z wodą za  okno. Kolejnego  dnia  obserwowały  ile w  butelce  powstało  lodu i co  dzieje  się  z  lodem  w  ciepłej  sali. To  były  ciekawe  doświadczenia!

Opracowała: Jolanta Łukawska


Zajęcia kulinarne w grupie Pszczółki

Na koniec karnawału postanowiliśmy usmażyć Faworki. Dzieci poznały składniki potrzebne do ich wykonania oraz sposób wywijania. Na początku nie wszystkim dzieciom się to udawał, ale nikt się nie zrażał. A jak smakowały- mniam, mniam.

Opracowała: Wioletta Szaraniec


Słoneczka  eksperymentują  -  zabawy ze śniegiem i lodem

Dzieci podczas zabaw ze śniegiem i lodem  kształtowały umiejętność wyciągania wniosków z przeprowadzonych doświadczeń. Przedszkolaki określały  właściwości  śniegu i lodu, sprawdzały, czy śnieg naprawdę jest czysty. Okazało się, że chociaż śnieg jest biały, to jednak nie jest czysty, przeciwnie – brudny, zanieczyszczony.

Opracowała: Beata Nowak


Kotki na ścieżce sensorycznej

Rozwój sensoryczny małego dziecka to rozwój doznawany poprzez zmysły. Z tego względu w naszej grupie regularnie pobudzamy podstawowe zmysły poprzez zabawy sensoryczne. Tym razem zadaniem dzieci było przejście po ścieżce sensorycznej i rzuty woreczkami do tablicy z otworami, według koloru. Największą frajdą było chodzenie boso po materiałach o różnej fakturze.

Opracowała: Renata Sierant


Biedronki przygotowują się do szkoły

Dzieci w grupie Biedronki doskonalą swoje umiejętności z zakresu nauki czytania oraz pojęć matematycznych. Z rozsypanki literowej układają swoje imiona oraz wyrazy wg wzoru i z pamięci. Z wykorzystaniem patyczków, guzików rozwiązują zadania z treścią oraz samodzielnie je układają. Rozwiązania zapisują za pomocą działań matematycznych. Umiejętności matematyczne doskonalimy również podczas zabaw z wykorzystaniem wiatraka matematycznego.

Opracowała: Grażyna Ostrowska

Zajęcia kulinarne – zdrowy twarożek

W ramach realizowanej tematyki tygodniowej „Jestem samodzielny w kuchni” dzieci z grupy Biedronki samodzielnie przygotowywały twarożek z warzywami – szczypiorkiem i rzodkiewką. 5-6 latki samodzielnie kroiły warzywa plastikowymi nożykami, rozdrabniały serek za pomocą widelca. Mieszały twaróg z pokrojonymi warzywami i jogurtem. Po uporządkowaniu miejsc pracy przystąpiły do degustacji przygotowanego twarożku z dodatkiem chlebka z masełkiem.

Opracowała: Grażyna Ostrowska


Dzieci z  grupy  Kotki dokarmiają  ptaki

Dzieci  z  grupy  Kotki  wiedzą, że  nie  wszystkie  ptaki  odlatują  przed  zimą  i  należy  je  dokarmiać. W  tym  celu  udały  się  do  zawieszonego  wcześniej  przez  nich  karmnika w  ogrodzie  przedszkolnym.  Po  napełnieniu  karmnika  ziarnami  pozostała  tylko  obserwacja  z  oddali ptaków,  przylatujących  do  karmnika.

Opracowała: Jolanta Łukawska


Śniadanie wróbli w grupie Słoneczka

Chcąc zwrócić uwagę na potrzebę dokarmiania zwierząt zimą, dzieci z grupy Słoneczka przygotowały przedstawienie pt. "Śniadanie wróbli" (na podstawie utworu T. Fiutowskiej). Mali artyści wysłuchali oryginalnego utworu, a potem opowiedzieli go własnymi słowami. Zajęcia miały na celu uwrażliwić na potrzeby mniejszych i słabszych, a jednocześnie rozbudzić kreatywność w małych artystach.

Opracowała: Iwona Stachula


Kotki  eksperymentują

Dzieci  z  grupy  Kotki  lubią  eksperymenty. Tym  razem  podczas doświadczenia  rozpuściły  sól  w słoikach  z wodą. Do  jednego  z  nich  dodały  barwnik  spożywczy, aby  zaobserwować  różnice. Do obu  słoików  włożyły  sznurek.   W  pozostawionych w  ciepłym  miejscu  słoikach  przedszkolaki  obserwowały  zjawisko  wytrącania  się  kryształków  soli. To  było  ciekawe  doświadczenie.

Opracowała: Jolanta Łukawska


Wiedzą o tym przedszkolaki – zimą trzeba dbać o ptaki

Przedszkolaki z grupy Biedronki też wiedzą,  jak trzeba się opiekować ptakami, aby mogły przetrwać zimę. Dlatego dbają o to, aby ptasia stołówka nie była pusta. Podczas spacerów z dużym zapałem uzupełniają zapasy  w karmniku, który znajduje się w ogrodzie przedszkolnym. Z nasion i roztopionego smalcu samodzielnie wykonały również  kule dla ptaków, które zawiesiły na drzewach w pobliżu przedszkola.

Opracowała: Bożena Prezgot


Jak co roku w karnawale przedszkolaki z ,,szóstki” bawią się wspaniale.

Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją w naszym przedszkolu również odbył się bal, na który dzieci od dawna z radością czekały. Wszystkie przedszkolaki wyglądały w tym dniu zjawiskowo. Humory im dopisywały, energii do tańców również nie brakowało. Przebierańcy świetnie bawili  się podczas wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych i konkursów.  Zabawa na pewno na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Opracowała: Bożena Prezgot

Zabawy na śniegu grupy Pszczółki

Zabawy na śniegu, to ulubiona aktywność dzieci w wieku przedszkolnym. Jak tylko spadł śnieg,  dzieci z grupy Pszczółki ulepiły dużego bałwana. Ile było radości? Ile białego szaleństwa? Zobaczcie sami…

 Opracowała: Wioletta Szaraniec


Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu

Dzień Babci i Dziadka obchodziliśmy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście i odświętnie mimo , że przez  internet.  W tym roku to wyjątkowe święto przygotowaliśmy  w formie nagrań filmów z występów i własnoręcznie przygotowanych przez dzieci upominków. Dzieci zaprezentowały specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Przygotowane laurki i prezenty wraz z najlepszymi życzeniami przekazali babciom i dziadkom.

Naszym kochanym Babciom i  Dziadkom życzymy zdrowia,  samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

Opracowała: Renata Sierant

Zabawy badawcze w Słoneczkach

Zabawy badawcze mają na celu zainteresować dziecko otaczającym go światem. Poprzez obserwację i eksperymenty rozwija się myślenie, wyobraźnia i potrzeba poszukiwania. Przeprowadzone w Słoneczkach zabawy miały pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie: co przyciąga magnes? Po licznych próbach i doświadczeniach dzieci wspólnie ustaliły, ze magnes przyciąga metal.

Opracowała: Iwona Stachula

Atrakcje zimowe Biedronek  

Korzystając z uroków zimy przedszkolaki z grupy Biedronki postanowiły pobawić się na śniegu. Dzieciaki z radością oddały się zimowemu szaleństwu –  biegały po śniegu, wydeptywały ścieżki,  lepiły bałwany,  rzucały śnieżkami do celu. Po wesołej zabawie z rumieńcami i czerwonymi noskami wróciły do przedszkola na pyszny podwieczorek.

Opracowała: Bożena Prezgot

 

Pszczółki  pamiętają o ptaszkach

Zima to trudny czas dla wszystkich ptaków i zwierząt. Dzieci z grupy Pszczółki postanowiły pomóc  ptaszkom przylatującym pod przedszkole. Przygotowały pokarm  dla skrzydlatych przyjaciół- nasiona zbóż, słonecznik, słoninkę. Na przedszkolnym placu  dzieci zawiesiły karmnik i wypełniły go smakołykami. Przedszkolaki codziennie obserwują przylatujące ptaki do karmnika. 

Opracowała: Renata Łukasiewicz


Akcja charytatywna „Gwiazda nadziei” – nadzieja dla chorych dzieci

Jak co roku dzieci z Hospicjum im Małego Księcia w Lublinie mogą liczyć na nasze wsparcie i pomoc finansową. I tym razem w miesiącu grudniu w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka funduszy na ten zacny cel. W tym roku w formie chellengu pt. „Talent show – muzyczno – plastyczny” w którym dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne, zdolności plastyczne w robieniu łańcuchów choinkowych. Zobaczcie sami, było wesoło i kolorowo. Dziękujemy wszystkim za okazane serce. Dobro wraca tego uczymy nasze dzieci.

„Bogatym nie jest ten co posiada, lecz ten kto daje”  Jan Paweł II

 Opracowały: Renata Łukasiewicz, Wioletta Szaraniec, Edyta SochaW grupie Słoneczka zapachniało świętami

Ozdabianie pierniczków to jedna z tradycji świąt Bożego Narodzenia, dlatego dzieci z grupy Słoneczka również podjęły się tego zadania.  Przedszkolaki dostały upieczone wcześniej ciastka i ozdabiały je polewami, kolorowymi pisakami i posypką. Bardzo się starały... a na koniec ze smakiem je zjadły.

Opracowała: Iwona Stachula


Przedszkolaki Odkrywcami Przyrody

Nasze przedszkole od października uczestniczy w projekcie edukacyjnym „Odkrywcy Przyrody”. Poprzez różne działania (zajęcia w sali i w ogrodzie przedszkolnym, obserwację, doświadczenia, spacery) dzieci z poszczególnych  grup wiekowych  zdobywają wiedzę na temat otaczającej nas przyrody.

Opracowała: Marta Trojanowska, Renata Łukasiewicz


Zabawy matematyczne Pszczółek

Dzieci z grupy Pszczółki bardzo chętnie biorą udział w zajęciach z edukacji matematycznej prowadzonej w formie zabaw z wykorzystaniem guzików, gumek, klocków, sznurówek, koralików i spinaczy. Podczas zajęć przedszkolaki przeliczają na konkretach, utrwalają znaki graficzne liczb, uczą się logicznego myślenia i współdziałania w grupie.

Opracowała: Renata Łukasiewicz


,,Kotki” doświadczają i działają

Dzieci z grupy Kotki zdobywały umiejętności logicznego myślenia i kodowania. Czterolatki wykazały się dużą kreatywnością i sprawnością motoryczną. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i wzbogaciły je o nowe doświadczenia.

Opracowała: Marta Justyńska- Bownik.


Doświadczenia z balonami

Zabawy z balonami są uwielbiane przez dzieci w każdym wieku. Jest to również doskonały materiał do ciekawych doświadczeń. "MISIE" badały, jak podnieść bez dotykania kawałki papieru albo "czesać" przy pomocy balona. Dziwiły się również, dlaczego balon "przykleił" się do ściany. Czy to czary…

Opracowała: Agnieszka Mazur


Mikołaj w przedszkolu i żłobku

W piątkowe przedpołudnie odwiedził nasze przedszkole wyjątkowy gość  Święty Mikołaj. Na spotkanie z nim przygotowywaliśmy się już wcześniej, poznając jego historię, jego dobroć okazywaną poprzez obdarowywanie wszystkich prezentami w szczególności dzieci. Na ten upragniony dzień przedszkolaki czekały z utęsknieniem. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność i obawę. Trwało to jednak chwilę bo, gdy tylko przedszkolaki zobaczyły przygotowane przez Mikołaja prezenty, na każdej buzi pojawił się szeroki uśmiech. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju i czekamy na Ciebie znowu za rok.

Pasowanie na przedszkolaka w grupie MISIE

1 grudnia 2020 roku najmłodsza grupa dzieci z naszego przedszkola została uroczyście przyjęta do grona przedszkolaków, bowiem w tym dniu odbyło się bardzo ważne dla 3-latków wydarzenie, Uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka oraz nadanie imienia grupie "MISIE". Podczas imprezy dzieci zaprezentowały program artystyczny. Następnie złożyły przyrzeczenie zakończone uroczystym pasowaniem na przedszkolaka, którego zaczarowanym ołówkiem dokonała pani dyrektor Magdalena Stępień. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom, medal superprzedszkolaka, pluszowego misiaczka oraz słodką niespodziankę.

Opracowała: Agnieszka Mazur


Ścieżki sensoryczne

Dzieci z grupy ,,Kotki” odkrywały świat poprzez bodźce odbierane podczas zabaw sensorycznych. Przedszkolaki spacerowały po ścieżce sensorycznej z materiałów o różnej fakturze, wykonując jednocześnie rzuty do celu i przenoszenie woreczków obciążeniowych. Dzięki tym zabawom zdobyły doświadczenia zmysłowe i nowe umiejętności.

Opracowała: Renata Sierant


Słoneczka robią bańki mydlane

24.11.20r. dzieci z grupy Słoneczka zamieniły się w ,,małych chemików''. Przy użyciu wody,płynu do mycia naczyń, mydła i tajemniczego składnika wykonały własne bańki mydlane. Emocji i dobrej zabawy było co niemiara.

Opracowała: Iwona Stachula

Kotki  eksperymentują

Dzieci  z  grupy  Kotki  lubią  eksperymentować. Tym  razem  sprawdzały  czy  liście  wstawione  do  wody   piją  wodę. W tym  celu  zabarwiły  wodę  barwnikiem  spożywczym i włożyły liście  do  szklanek  z  zabarwioną  wodą.  Efekt  był  już  następnego  dnia.  Liście  pięknie  zabarwiły  się.

Opracowała: Jolanta Łukawska

Miś nasz  mały przyjaciel

Po raz kolejny w naszym przedszkolu obchodzimy uroczyście Święto Pluszowego Misia.W dniu 25 listopada na przedszkolaków czekało wiele atrakcji i zaczęło się „misiowe świętowanie”. Dzieci poznały historię święta misiów,  opowiadały o swoich pluszakach, które czekają na nich w domu, wykonały misiowe opaski, śpiewały misiowe piosenki i odbyły się misiowe zabawy. Przedszkolaki świetnie się bawiły przy piosence „Pokochaj pluszowego misia’’. Na koniec rysowały portrety swoich pluszowych przyjaciół. To był wspaniały i niezapomniany misiowy dzień pełen niespodzianek.

Opracowała: Renata Łukasiewicz

Kotki  eksperymentują

17.11.2020r. dzieci  z  grupy  Kotki  pompowały  balony w nietypowy  sposób.  Do  doświadczenia  użyły drożdży, cukru  i ciepłej  wody. Po  połączeniu  tych  składników i wlaniu  do  butelki  przy  pomocy  lejka, obserwowały  pączkowanie  drożdży a  jednocześnie  pompowanie  nałożonego  na  butelkę  balonu  przez  wydzielający  się  gaz.  Doświadczenie  dzieciom  bardzo  podobało  się.

Opracowała: Jola Łukawska.


KOTKI   w  Projekcie  ,,Odkrywcy  Przyrody”.

Dzieci  z  grupy  Kotki  przystąpiły  do  udziału  w  Projekcie  ,,Odkrywcy  przyrody”, którego  celem  jest  zdobywanie  wiedzy i umiejętności  poprzez  zabawę. Dlatego  też  w  listopadowe  przedpołudnie   udały  się  na  wycieczkę, aby  poobserwować  drzewa  jesienią  oraz  ich  liście, które  już  tak  bardzo  się  zmieniły. Przedszkolaki  porównywały  wygląd drzew, mierzyły  grubość  pni  oraz  robiły  kredkami  odbitki  kory  drzew. To  były  ciekawe  doświadczenia!

Opracowała Jolanta Łukawska.


 

Zabawy  badawcze z wodą u Słoneczek

Celem zabaw badawczych było nabywanie przez dzieci umiejętności obserwowania, szukanie potwierdzeń swoich przypuszczeń, wywoływanie zaciekawienia zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. Przedszkolaki poszukiwały odpowiedzi na pytanie „Jaka jest woda?”. Wspólnie badały i opisywały właściwości wody, sprawdzały rozpuszczalność w niej różnych substancji oraz określały, które przedmioty zatoną  w wodzie, a które nie.

Opracowała: Beata Nowak.,,Jestem Polką i Polakiem” – przedszkolaki Świętują Dzień Niepodległości

To był podniosły i uroczysty dzień rozwijania postaw patriotycznych w sercach i umysłach dzieci. Dzień pełen symboli narodowych w wykonaniu małych patriotów którzy słowem, piosenką oraz pracami plastycznymi oddali szacunek symbolom narodowym, pamięć, miłość oraz przywiązanie do Ojczyzny. O godzinie 11.11 we wszystkich salach jednocześnie dzieci zaśpiewały cztery zwrotki hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Co było dalej zobaczcie sami…

 Opracowała: Wioletta Szaraniec, Edyta Socha.

Zabawy przy stolikach

Do codziennych zajęć w grupie MISIE należą zabawy przy stolikach. Dzieci układają puzzle, układanki edukacyjne, pusy. Zabawy te uczą wytrwałości w dążeniu do celu, koncentracji na zadaniu, rozwijają spostrzegawczość, koordynację wzrokowo-ruchową, myślenie. Maluszki uwielbiają także zabawy z ciastoliną, które rozwijają sprawność manualną rąk i palców.

Opracowała: Agnieszka Mazur.

Zdrowie na talerzu

W ramach realizowanej tematyki dotyczącej zdrowia dzieci z grupy Pszczółki wykonywały zdrowe, „ śmieszne”  kanapki. Na naszym stole znalazły się: chleb, masło, wędlina,  jajka, ogórek, pomidor, papryka, szczypiorek i rzodkiewka. Podczas samodzielnego komponowania kanapek przedszkolaki rozwijały kreatywność, samodzielność i wyobraźnię, ale przede wszystkim  dowiedziały się, jak ważne są dla nas warzywa, ponieważ zawierają mnóstwo witamin, które chronią  i wzmacniają nasz organizm.

Opracowała: Renata ŁukasiewiczSłoneczka w parku Piszczele

22 października Słoneczka  wybrały się na wycieczkę  do parku Piszczele, której celem była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie jesienią,  dostrzeganie zmian zabarwienia liści, określenie ich kolorów, zbieranie „skarbów jesieni” do kącika przyrody.

Opracowała: Beata Nowak.

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania

W tym tygodniu, w dniach 19-23.10.2020 dzieci z naszego przedszkola zgłębiały tajniki cyfrowej technologii poprzez zabawy  w kodowanie. Z dużą przyjemnością  przedszkolaki uczyły się sztuki logicznego myślenia w małych i większych grupach. Zabawy wykorzystujące kolorowe kartoniki, kubeczki i patyczki stanowiły ogromne źródło radości, przygody i kreatywności. Dzięki nieograniczonej wyobraźni dzieci tworzyły  ciekawe konstrukcje, budowle, odwzorowywały i tworzyły własne kody i rytmy. A w trakcie kodowania dzieci szukały nowego rozwiązania jednego lub wielu. Co z kolei wzmacnia ich poczucie wartości i otwiera małe umysły na nowe technologie.

Na pewno w dalszym ciągu  będziemy kontynuować zabawy z kodami w naszym przedszkolu.

Opracowała: Renata Sierant.

Słoneczka eksperymentują - zabawy z powietrzem i wiatrem.

Celem przeprowadzonych zabaw badawczych było rozwijanie aktywności poznawczej dziecka, pobudzanie do myślenia, działania i stawiania wniosków. Podczas zabaw przedszkolaki poznały niektóre właściwości powietrza, szukały odpowiedzi na pytania: Czy bez powietrza można żyć? Czy powietrze można zobaczyć? Co jest w pustej butelce? Dzieci poznały różne sposoby wprowadzania w ruch piórek, wacików, bibułkowych liści. Obserwowały ich zachowanie podczas działania na nie wiatru o różnym nasileniu.

Opracowała: Beata Nowak.

Sałatka  owocowa  w  grupie  Kotki

14.10.2020r. dzieci  z  grupy  Kotki  w  trosce  o  swoją  odporność  wykonywały  sałatkę  owocową.  Starannie  umyły  takie  owoce  jak:  jabłka, gruszki, mandarynki, banany i  winogrona,  założyły  fartuchy,  umyły  ręce  i  przystąpiły  do  pracy.  Wykonywanie  sałatki  owocowej  to  bardzo  przyjemna  praca  ale  najprzyjemniejsza  była  degustacja!

Opracowała: Jolanta Łukawska


Wycieczka Słoneczek do warzywniaka 

5 października Słoneczka wybrały się do pobliskiego sklepu owocowo - warzywnego. Dzieci oglądały warzywa i owoce posegregowane w skrzynkach, prawidłowo je nazywały i wskazywały. Miały okazję przyjrzeć się pracy ekspedientki. Na zakończenie wizyty przedszkolaki zakupiły piękną dynię do kącika  przyrody.

Opracowała; Beata Nowak


Ruch to zdrowie

Gimnastyka to zabawa sport dla „Pszczółek” ważna sprawa! Taśma w górę, bok, tył, skłon do przodu no i hop. Na prawy bok skok, na lewy bok skok.

Opracowała: Edyta Socha


Wirusowi się nie damy bo owoce zajadamy

Dzieci z grupy „Pszczółek” wiedzą jak dbać o swoje zdrowie i chronić się przed jesiennymi wirusami, oczywiście jedząc owoce - naturalne witaminy. Jak przystało na prawdziwych kucharzy: fartuszki założone, owoce umyte, następnie pokrojone, na patyczki szaszłykowe nabite i już gotowe szaszłyki owocowe, które szybko trafiły do brzuszków naszych pszczółek łakomczuszków .

Opracowała: Edyta Socha


Smaczne i zdrowe są owoce kolorowe

"Słoneczka" w ramach realizacji tematyki związanej z darami jesieni rozpoznawały owoce różnymi zmysłami, utrwaliły wiadomości na temat wartości owoców  dla zdrowia, wspólnie przygotowały  sałatkę owocową. Po dokładnym umyciu rąk  i przebraniu się w fartuszki kroiły owoce i mieszały je ze sobą. Po skończonej pracy przyszedł czas na degustację. Sałatka smakowała wszystkim, bowiem zrobiona była samodzielnie.

Opracowała: Beata Nowak


Pierwsze spacery w grupie MISIE

Jednym z ważnych zadań pobytu w przedszkolu jest budzenie u dzieci zaciekawienia otaczającym światem. Bardzo dobrą okazją do rozwijania ciekawości u dzieci są spacery. Spacer to odpoczynek, korzystanie z urozmaiconego pobytu na świeżym powietrzu, zaspokajanie potrzeby ruchu. Na spacerze dzieci bogacą wiadomości i doświadczenia w zetknięciu z otoczeniem odmiennym od sali przedszkolnej. To też okazja do obserwacji otaczającej przyrody oraz poznawania zasad pieszego ruchu drogowego.

Opracowała: Agnieszka Mazur

Dzień Chłopaka

Z okazji tego dnia niezwykłego!

Życzymy Wam Chłopcy

wszystkiego najlepszego ! 

30 września  we wszystkich  grupach  przedszkolnych  dziewczynki  z okazji Dnia Chłopaka  zaśpiewały chłopcom uroczyste "Sto lat", składały  życzenia oraz wręczały upominki  przygotowane przez rodziców.  Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

Opracowała: Beata Nowak

Biedronki robią zapasy na zimę

Dzieci z grupy Biedronki wybrały się do warzywniaka, aby zobaczyć, jakie dary z sadu i ogrodu można tam kupić. Przedszkolaki bezbłędnie nazywały i wskazywały warzywa i owoce znajdujące się w sklepie, poznały także zawód sprzedawcy. Nasze Biedroneczki wiedzą, że jesień to także czas przygotowywania zapasów na zimę, dlatego też postanowiły zrobić kompoty. Z dużym zaangażowaniem kroiły jabłka i śliwki, wkładały do słoików, wsypywały cukier, zalewały wodą i mocno zakręcały przykrywki. Po spasteryzowaniu przetworów zasilą one grupową spiżarnię, a kompoty dzieciaki wypiją zimą do obiadu.  Robienie przetworów okazało się świetną zabawą i dało dzieciom wiele radości.

Opracowała: Bożena Prezgot

Pierwsze dni w przedszkolu najmłodszych przedszkolaków

Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu wiążą się z dużym stresem, zarówno dla dziecka jak i dla Rodziców. Okres adaptacji u każdego przedszkolaka przebiega inaczej, różny jest również jego czas trwania. Mijają dni i nasi milusińscy czują się w przedszkolu coraz lepiej. Są już gotowi do aktywnego uczestnictwa w życiu grupy. Biorą udział w zabawach: w sali, na zjeżdżalni, uczą się wierszy i piosenek.

 Opracowała: Agnieszka Mazur


Jesienny spacer po parku

Pod koniec września  dzieci z grupy Pszczółki i Kotki wybrały się  do parku Piszczele. Celem wycieczki było poznawanie wielozmysłowe otaczającej przyrody, oraz budzenie wrażliwości na piękno jesiennych kolorów. Przedszkolaki oglądały różne gatunki drzew, krzewów i liści.  Spacerując alejkami szukały skarbów Jesieni. Dzieci znalazły na ścieżce ślimaka  i biedronkę, a także wielką hubę. Widziały także drzewo, w którym mieszkają pszczoły.  Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola ze  skarbami do kącika przyrody.

Opracowała: Renata Łukasiewicz


„ Cudze chwalicie, swego nie znacie” Pszczółki poznają zabytki Sandomierza

 Wykorzystując ciepły dzień rozpoczęliśmy cykl  wycieczek mających na celu poznanie historii naszego miasta. Dzisiaj dzieci poznały:  Bramę  Opatowską, Ratusz, Kamienicę Oleśnickich, Mury Obronne, Ucho Igielne.

Opracowała: Wioletta Szaraniec


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w naszym przedszkolu

 Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka świętowaliśmy pod hasłem:,, Świat wokół nas i nasze zdrowie zależy od nas” W dniu tym czekało na dzieci wiele atrakcji i wspaniałej zabawy. W ogrodzie przedszkolnym dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych i zabawach integracyjnych. Rozwiązywały zagadki o zdrowiu, które były ukryte w kolorowych balonach oraz wykonały pracę plastyczną nt. ,,Czyste ręce zawsze mamy- covidowi się nie damy”. Burmistrz naszego miasta Pan Marcin Marzec skontaktował się z dziećmi online życząc im wspaniałej zabawy. Jeszcze raz  życzymy wszystkim dzieciom spełnienia marzeń, uśmiechu na twarzy i cudownych przyjaciół. Niech przygoda towarzyszy każdemu Waszemu dniu, a zabawa dostarcza jak najwięcej radości! 🙂

Opracowała: Wioletta Szaraniec

Wycieczka  na skrzyżowanie

W piękny, słoneczny dzień września przedszkolaki z grupy Pszczółki i Słoneczka wraz ze swoimi  paniami wybrały się na  wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było przypomnienie  zasad  ruchu drogowego, jak również zaobserwowanie zachowania się pieszych i kierowców. Dzieci z uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały pojazdy oraz poznane znaki drogowe. Przede wszystkim uczyły się właściwego sposobu przechodzenia przez jezdnię.

Opracowała: Wioletta Szaraniec


                                                  NASI  MILUSIŃSCY


                                                   Grupa I "MISIE"

               Wychowawczynie: Agnieszka Mazur, Dorota Brzostowska


                                             Grupa II "KOTKI"

               Wychowawczynie: Jolanta Łukawska, Iwona Stachula

  Nauczyciele wspomagjący: Marta Justyńska - Bownik, Renata Sierant


                                               Grupa III "SŁONECZKA"

                                wychowawczynie Beata Nowak, Iwona Stachula


                                           Grupa IV "BIEDRONKI"

                    wychowawczynie Grażyna Ostrowska, Bożena Prezgot


                                                Grupa V "Pszczółki"

                  Wychowawczynie: Wioletta Szaraniec, Renata Łukasiewicz

                Nauczyciele wspomagający: Marta Trojanowska, Edyta Socha


Wycieczka na skrzyżowanie

8 września przedszkolaki z grupy Biedronki wybrały się na  wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było przypomnienie zasad  bezpiecznego  poruszania się w pobliżu jezdni, obserwowanie poruszania się pieszych i ruchu kołowego,  zwracanie uwagi na: znaki drogowe, oznakowanie przejścia dla pieszych, kolory na sygnalizatorach (dwa dla pieszych, trzy dla pojazdów) oraz obserwowanie zachowań pieszych i pojazdów podczas zmiany świateł. Przedszkolaki przechodziły na drugą stronę ulicy z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa.

Opracowała: Bożena Prezgot


Prowadzenie strony: Grażyna Ostrowska, Renata Sierant