Nowości

Przedszkole Samorządowe nr 6
ul. T. Króla 3
27-600 Sandomierz
tel. (15) 832-47-56

 

Adres e-mail

 

przed6@um.sandomierz.pl

 

Inspektor Ochrony Danych

 

iod@cuw.sandomierz.eu

 
Galeria akt. 2020/2021

Rok szkolny 2020/2021

Słoneczka robią bańki mydlane

24.11.20r. dzieci z grupy Słoneczka zamieniły się w ,,małych chemików''. Przy użyciu wody,płynu do mycia naczyń, mydła i tajemniczego składnika wykonały własne bańki mydlane. Emocji i dobrej zabawy było co niemiara.

Opracowała: Iwona Stachula

Kotki  eksperymentują

Dzieci  z  grupy  Kotki  lubią  eksperymentować. Tym  razem  sprawdzały  czy  liście  wstawione  do  wody   piją  wodę. W tym  celu  zabarwiły  wodę  barwnikiem  spożywczym i włożyły liście  do  szklanek  z  zabarwioną  wodą.  Efekt  był  już  następnego  dnia.  Liście  pięknie  zabarwiły  się.

Opracowała: Jolanta Łukawska

Miś nasz  mały przyjaciel

Po raz kolejny w naszym przedszkolu obchodzimy uroczyście Święto Pluszowego Misia.W dniu 25 listopada na przedszkolaków czekało wiele atrakcji i zaczęło się „misiowe świętowanie”. Dzieci poznały historię święta misiów,  opowiadały o swoich pluszakach, które czekają na nich w domu, wykonały misiowe opaski, śpiewały misiowe piosenki i odbyły się misiowe zabawy. Przedszkolaki świetnie się bawiły przy piosence „Pokochaj pluszowego misia’’. Na koniec rysowały portrety swoich pluszowych przyjaciół. To był wspaniały i niezapomniany misiowy dzień pełen niespodzianek.

Opracowała: Renata Łukasiewicz

Kotki  eksperymentują

17.11.2020r. dzieci  z  grupy  Kotki  pompowały  balony w nietypowy  sposób.  Do  doświadczenia  użyły drożdży, cukru  i ciepłej  wody. Po  połączeniu  tych  składników i wlaniu  do  butelki  przy  pomocy  lejka, obserwowały  pączkowanie  drożdży a  jednocześnie  pompowanie  nałożonego  na  butelkę  balonu  przez  wydzielający  się  gaz.  Doświadczenie  dzieciom  bardzo  podobało  się.

Opracowała: Jola Łukawska.


KOTKI   w  Projekcie  ,,Odkrywcy  Przyrody”.

Dzieci  z  grupy  Kotki  przystąpiły  do  udziału  w  Projekcie  ,,Odkrywcy  przyrody”, którego  celem  jest  zdobywanie  wiedzy i umiejętności  poprzez  zabawę. Dlatego  też  w  listopadowe  przedpołudnie   udały  się  na  wycieczkę, aby  poobserwować  drzewa  jesienią  oraz  ich  liście, które  już  tak  bardzo  się  zmieniły. Przedszkolaki  porównywały  wygląd drzew, mierzyły  grubość  pni  oraz  robiły  kredkami  odbitki  kory  drzew. To  były  ciekawe  doświadczenia!

Opracowała Jolanta Łukawska.


 

Zabawy  badawcze z wodą u Słoneczek

Celem zabaw badawczych było nabywanie przez dzieci umiejętności obserwowania, szukanie potwierdzeń swoich przypuszczeń, wywoływanie zaciekawienia zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. Przedszkolaki poszukiwały odpowiedzi na pytanie „Jaka jest woda?”. Wspólnie badały i opisywały właściwości wody, sprawdzały rozpuszczalność w niej różnych substancji oraz określały, które przedmioty zatoną  w wodzie, a które nie.

Opracowała: Beata Nowak.,,Jestem Polką i Polakiem” – przedszkolaki Świętują Dzień Niepodległości

To był podniosły i uroczysty dzień rozwijania postaw patriotycznych w sercach i umysłach dzieci. Dzień pełen symboli narodowych w wykonaniu małych patriotów którzy słowem, piosenką oraz pracami plastycznymi oddali szacunek symbolom narodowym, pamięć, miłość oraz przywiązanie do Ojczyzny. O godzinie 11.11 we wszystkich salach jednocześnie dzieci zaśpiewały cztery zwrotki hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Co było dalej zobaczcie sami…

 Opracowała: Wioletta Szaraniec, Edyta Socha.

Zabawy przy stolikach

Do codziennych zajęć w grupie MISIE należą zabawy przy stolikach. Dzieci układają puzzle, układanki edukacyjne, pusy. Zabawy te uczą wytrwałości w dążeniu do celu, koncentracji na zadaniu, rozwijają spostrzegawczość, koordynację wzrokowo-ruchową, myślenie. Maluszki uwielbiają także zabawy z ciastoliną, które rozwijają sprawność manualną rąk i palców.

Opracowała: Agnieszka Mazur.

Zdrowie na talerzu

W ramach realizowanej tematyki dotyczącej zdrowia dzieci z grupy Pszczółki wykonywały zdrowe, „ śmieszne”  kanapki. Na naszym stole znalazły się: chleb, masło, wędlina,  jajka, ogórek, pomidor, papryka, szczypiorek i rzodkiewka. Podczas samodzielnego komponowania kanapek przedszkolaki rozwijały kreatywność, samodzielność i wyobraźnię, ale przede wszystkim  dowiedziały się, jak ważne są dla nas warzywa, ponieważ zawierają mnóstwo witamin, które chronią  i wzmacniają nasz organizm.

Opracowała: Renata ŁukasiewiczSłoneczka w parku Piszczele

22 października Słoneczka  wybrały się na wycieczkę  do parku Piszczele, której celem była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie jesienią,  dostrzeganie zmian zabarwienia liści, określenie ich kolorów, zbieranie „skarbów jesieni” do kącika przyrody.

Opracowała: Beata Nowak.

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania

W tym tygodniu, w dniach 19-23.10.2020 dzieci z naszego przedszkola zgłębiały tajniki cyfrowej technologii poprzez zabawy  w kodowanie. Z dużą przyjemnością  przedszkolaki uczyły się sztuki logicznego myślenia w małych i większych grupach. Zabawy wykorzystujące kolorowe kartoniki, kubeczki i patyczki stanowiły ogromne źródło radości, przygody i kreatywności. Dzięki nieograniczonej wyobraźni dzieci tworzyły  ciekawe konstrukcje, budowle, odwzorowywały i tworzyły własne kody i rytmy. A w trakcie kodowania dzieci szukały nowego rozwiązania jednego lub wielu. Co z kolei wzmacnia ich poczucie wartości i otwiera małe umysły na nowe technologie.

Na pewno w dalszym ciągu  będziemy kontynuować zabawy z kodami w naszym przedszkolu.

Opracowała: Renata Sierant.

Słoneczka eksperymentują - zabawy z powietrzem i wiatrem.

Celem przeprowadzonych zabaw badawczych było rozwijanie aktywności poznawczej dziecka, pobudzanie do myślenia, działania i stawiania wniosków. Podczas zabaw przedszkolaki poznały niektóre właściwości powietrza, szukały odpowiedzi na pytania: Czy bez powietrza można żyć? Czy powietrze można zobaczyć? Co jest w pustej butelce? Dzieci poznały różne sposoby wprowadzania w ruch piórek, wacików, bibułkowych liści. Obserwowały ich zachowanie podczas działania na nie wiatru o różnym nasileniu.

Opracowała: Beata Nowak.

Sałatka  owocowa  w  grupie  Kotki

14.10.2020r. dzieci  z  grupy  Kotki  w  trosce  o  swoją  odporność  wykonywały  sałatkę  owocową.  Starannie  umyły  takie  owoce  jak:  jabłka, gruszki, mandarynki, banany i  winogrona,  założyły  fartuchy,  umyły  ręce  i  przystąpiły  do  pracy.  Wykonywanie  sałatki  owocowej  to  bardzo  przyjemna  praca  ale  najprzyjemniejsza  była  degustacja!

Opracowała: Jolanta Łukawska


Wycieczka Słoneczek do warzywniaka 

5 października Słoneczka wybrały się do pobliskiego sklepu owocowo - warzywnego. Dzieci oglądały warzywa i owoce posegregowane w skrzynkach, prawidłowo je nazywały i wskazywały. Miały okazję przyjrzeć się pracy ekspedientki. Na zakończenie wizyty przedszkolaki zakupiły piękną dynię do kącika  przyrody.

Opracowała; Beata Nowak


Ruch to zdrowie

Gimnastyka to zabawa sport dla „Pszczółek” ważna sprawa! Taśma w górę, bok, tył, skłon do przodu no i hop. Na prawy bok skok, na lewy bok skok.

Opracowała: Edyta Socha


Wirusowi się nie damy bo owoce zajadamy

Dzieci z grupy „Pszczółek” wiedzą jak dbać o swoje zdrowie i chronić się przed jesiennymi wirusami, oczywiście jedząc owoce - naturalne witaminy. Jak przystało na prawdziwych kucharzy: fartuszki założone, owoce umyte, następnie pokrojone, na patyczki szaszłykowe nabite i już gotowe szaszłyki owocowe, które szybko trafiły do brzuszków naszych pszczółek łakomczuszków .

Opracowała: Edyta Socha


Smaczne i zdrowe są owoce kolorowe

"Słoneczka" w ramach realizacji tematyki związanej z darami jesieni rozpoznawały owoce różnymi zmysłami, utrwaliły wiadomości na temat wartości owoców  dla zdrowia, wspólnie przygotowały  sałatkę owocową. Po dokładnym umyciu rąk  i przebraniu się w fartuszki kroiły owoce i mieszały je ze sobą. Po skończonej pracy przyszedł czas na degustację. Sałatka smakowała wszystkim, bowiem zrobiona była samodzielnie.

Opracowała: Beata Nowak


Pierwsze spacery w grupie MISIE

Jednym z ważnych zadań pobytu w przedszkolu jest budzenie u dzieci zaciekawienia otaczającym światem. Bardzo dobrą okazją do rozwijania ciekawości u dzieci są spacery. Spacer to odpoczynek, korzystanie z urozmaiconego pobytu na świeżym powietrzu, zaspokajanie potrzeby ruchu. Na spacerze dzieci bogacą wiadomości i doświadczenia w zetknięciu z otoczeniem odmiennym od sali przedszkolnej. To też okazja do obserwacji otaczającej przyrody oraz poznawania zasad pieszego ruchu drogowego.

Opracowała: Agnieszka Mazur

Dzień Chłopaka

Z okazji tego dnia niezwykłego!

Życzymy Wam Chłopcy

wszystkiego najlepszego ! 

30 września  we wszystkich  grupach  przedszkolnych  dziewczynki  z okazji Dnia Chłopaka  zaśpiewały chłopcom uroczyste "Sto lat", składały  życzenia oraz wręczały upominki  przygotowane przez rodziców.  Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

Opracowała: Beata Nowak

Biedronki robią zapasy na zimę

Dzieci z grupy Biedronki wybrały się do warzywniaka, aby zobaczyć, jakie dary z sadu i ogrodu można tam kupić. Przedszkolaki bezbłędnie nazywały i wskazywały warzywa i owoce znajdujące się w sklepie, poznały także zawód sprzedawcy. Nasze Biedroneczki wiedzą, że jesień to także czas przygotowywania zapasów na zimę, dlatego też postanowiły zrobić kompoty. Z dużym zaangażowaniem kroiły jabłka i śliwki, wkładały do słoików, wsypywały cukier, zalewały wodą i mocno zakręcały przykrywki. Po spasteryzowaniu przetworów zasilą one grupową spiżarnię, a kompoty dzieciaki wypiją zimą do obiadu.  Robienie przetworów okazało się świetną zabawą i dało dzieciom wiele radości.

Opracowała: Bożena Prezgot

Pierwsze dni w przedszkolu najmłodszych przedszkolaków

Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu wiążą się z dużym stresem, zarówno dla dziecka jak i dla Rodziców. Okres adaptacji u każdego przedszkolaka przebiega inaczej, różny jest również jego czas trwania. Mijają dni i nasi milusińscy czują się w przedszkolu coraz lepiej. Są już gotowi do aktywnego uczestnictwa w życiu grupy. Biorą udział w zabawach: w sali, na zjeżdżalni, uczą się wierszy i piosenek.

 Opracowała: Agnieszka Mazur


Jesienny spacer po parku

Pod koniec września  dzieci z grupy Pszczółki i Kotki wybrały się  do parku Piszczele. Celem wycieczki było poznawanie wielozmysłowe otaczającej przyrody, oraz budzenie wrażliwości na piękno jesiennych kolorów. Przedszkolaki oglądały różne gatunki drzew, krzewów i liści.  Spacerując alejkami szukały skarbów Jesieni. Dzieci znalazły na ścieżce ślimaka  i biedronkę, a także wielką hubę. Widziały także drzewo, w którym mieszkają pszczoły.  Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola ze  skarbami do kącika przyrody.

Opracowała: Renata Łukasiewicz


„ Cudze chwalicie, swego nie znacie” Pszczółki poznają zabytki Sandomierza

 Wykorzystując ciepły dzień rozpoczęliśmy cykl  wycieczek mających na celu poznanie historii naszego miasta. Dzisiaj dzieci poznały:  Bramę  Opatowską, Ratusz, Kamienicę Oleśnickich, Mury Obronne, Ucho Igielne.

Opracowała: Wioletta Szaraniec


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w naszym przedszkolu

 Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka świętowaliśmy pod hasłem:,, Świat wokół nas i nasze zdrowie zależy od nas” W dniu tym czekało na dzieci wiele atrakcji i wspaniałej zabawy. W ogrodzie przedszkolnym dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych i zabawach integracyjnych. Rozwiązywały zagadki o zdrowiu, które były ukryte w kolorowych balonach oraz wykonały pracę plastyczną nt. ,,Czyste ręce zawsze mamy- covidowi się nie damy”. Burmistrz naszego miasta Pan Marcin Marzec skontaktował się z dziećmi online życząc im wspaniałej zabawy. Jeszcze raz  życzymy wszystkim dzieciom spełnienia marzeń, uśmiechu na twarzy i cudownych przyjaciół. Niech przygoda towarzyszy każdemu Waszemu dniu, a zabawa dostarcza jak najwięcej radości! 🙂

Opracowała: Wioletta Szaraniec

Wycieczka  na skrzyżowanie

W piękny, słoneczny dzień września przedszkolaki z grupy Pszczółki i Słoneczka wraz ze swoimi  paniami wybrały się na  wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było przypomnienie  zasad  ruchu drogowego, jak również zaobserwowanie zachowania się pieszych i kierowców. Dzieci z uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały pojazdy oraz poznane znaki drogowe. Przede wszystkim uczyły się właściwego sposobu przechodzenia przez jezdnię.

Opracowała: Wioletta Szaraniec


                                                  NASI  MILUSIŃSCY


                                                   Grupa I "MISIE"

               Wychowawczynie: Agnieszka Mazur, Dorota Brzostowska


                                             Grupa II "KOTKI"

               Wychowawczynie: Jolanta Łukawska, Iwona Stachula

  Nauczyciele wspomagjący: Marta Justyńska - Bownik, Renata Sierant


                                               Grupa III "SŁONECZKA"

                                wychowawczynie Beata Nowak, Iwona Stachula


                                           Grupa IV "BIEDRONKI"

                    wychowawczynie Grażyna Ostrowska, Bożena Prezgot


                                                Grupa V "Pszczółki"

                  Wychowawczynie: Wioletta Szaraniec, Renata Łukasiewicz

                Nauczyciele wspomagający: Marta Trojanowska, Edyta Socha


Wycieczka na skrzyżowanie

8 września przedszkolaki z grupy Biedronki wybrały się na  wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było przypomnienie zasad  bezpiecznego  poruszania się w pobliżu jezdni, obserwowanie poruszania się pieszych i ruchu kołowego,  zwracanie uwagi na: znaki drogowe, oznakowanie przejścia dla pieszych, kolory na sygnalizatorach (dwa dla pieszych, trzy dla pojazdów) oraz obserwowanie zachowań pieszych i pojazdów podczas zmiany świateł. Przedszkolaki przechodziły na drugą stronę ulicy z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa.

Opracowała: Bożena Prezgot


Prowadzenie strony: Grażyna Ostrowska, Renata Sierant