Nowości

Przedszkole Samorządowe nr 6
ul. T. Króla 3
27-600 Sandomierz
tel. (15) 832-47-56

 

Adres e-mail

 

przed6@um.sandomierz.pl

 

Inspektor Ochrony Danych

 

iod@cuw.sandomierz.eu

 
Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2016/2017
Pożegnania nadszedł czas...
22 czerwca odbyło się uroczyste  pożegnanie starszaków z grupy "Biedronki" i "Smerfy". Szczególnymi gośćmi tego dnia byli Rodzice. Pod czujnym okiem nauczycielek przyszyli absolwenci przygotowali prezentację swoich umiejętności wokalno - recytatorskich i tanecznych. Pani dyrektor Magdalena Stępień złożyła podziękowania Rodzicom  za współpracę, zaangażowanie na rzecz przedszkola. Szczególnie aktywni Rodzice otrzymali podziękowania w formie dyplomu.  Na koniec uroczystości wychowawczynie wręczyły swoim wychowankom pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci książek. 
Opracowała: Beata Nowak
Kaczuszki  kibicują  Robertowi  Lewandowskiemu
Dzieci  z  grupy  Kaczuszki  bardzo  lubią  konstruować,  a  ich  pomysłowość  bywa  zaskakująca. Tym  razem  ,,wyczarowały” z  klocków ,,wafli’’  postać  idola  wszystkich  chłopców,  Roberta Lewandowskiego. Pomysł  wszystkim  bardzo  się  podobał  ale  najbardziej  pewnie   zadowolony  byłby  sam  piłkarz.
Opracowała: Jolanta Łukawska
Wycieczka do biblioteki
Przedszkolaki z grupy "Pszczółki" wspólnie z Panią Wiolą wybrały się na wycieczkę do pobliskiej biblioteki. Pani bibliotekarka przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat właściwego zachowania się w bibliotece, jak wypożyczać książki i gdzie szukać odpowiednich lektur. Pszczółki dowiedziały się również jak należy szanować książki, aby służyły dla wielu czytelników. Dzieci mogły swobodnie wybrać i obejrzeć książeczki przeznaczone dla wieku przedszkolnego. Na koniec spotkania mali czytelnicy zapisali się do biblioteki i wspólnie ze swoją panią wypożyczyli bajeczki do czytania w przedszkolu.
Opracowała: Bożena Beraś
Spartakiada Przedszkolaków 
Nasze Przedszkole  już od 6 lat  organizuje  ,,Spartakiadę Przedszkolaka”. W tym roku zawody sportowe dla starszych grup przedszkolaków odbyły się na stadionie MOSiR-u.Rywalizacja odbywała się w różnych konkurencjach sportowych dostosowanych do wieku i możliwości dzieci np: bieg z przeszkodami, przenoszenie woreczka na głowie, turlanie dużej piłki i przeciąganie liny. Celem przedsięwzięcia jest działanie na rzecz rozwijania aktywności ruchowej dzieci, popularyzowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia oraz aktywnego  wypoczynku na świeżym powietrzu. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal oraz słodką  niespodziankę. Serdecznie dziękujemy trenerowi Darkowi za poprowadzenie zmagań sportowych, zarządowi MOSiR za przygotowanie picia i Radzie Rodziców naszego przedszkola za ufundowanie symbolicznych medali i słodkości.
Opracowała: Wioletta Szaraniec
Gallery Error

   
  Podsumowanie  akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom’’
  W ramach realizacji ogólnopolskiej akcji ,,Cała polska czyta dzieciom’’, w roku szkolnym 2016\2017 odwiedzili nas goście:  rodzice przedszkolaków, babcie, absolwenci naszego przedszkola. Cyklicznie  czytały dzieciom panie: Alicja Barkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Marzanna Doniec z poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Odbyły się wycieczki do biblioteki. Dzieci podczas spotkań dowiedziały się wszystkiego na temat wypożyczania książek i dbania o nie. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały wierszy i bajek naszych najpopularniejszych pisarzy. W podziękowaniu dzieci wręczyły kwiaty i  własnoręcznie wykonane upominki.
  Dziękujemy  wszystkim,  którzy zaangażowali się w akcję
   „Cała Polska czyta dzieciom"
   Opracowała: Beata Nowak
  Gallery Error

    
   Gallery Error

     
    Biedronki w „wirtualnej”podróży…
    Z inicjatywy mamy Jasia Czajki gościliśmy w grupie „Biedronki” panią Dorotę Szczepaniak pasjonatkę podróży po świecie. Podczas spotkania pani Dorota przedstawiła dzieciom prezentację multimedialną dotyczącą swoich podróży po rożnych kontynentach. Opowiadała przedszkolakom o charakterystycznych miejscach, budowlach , zwierzętach i zwyczajach panujących w rożnych krajach. Podczas prezentacji dzieci mogły obejrzeć różne gadżety przywiezione przez panią Dorotę z różnych miejsc świata. Na zakończenie spotkania dzieci odgadywały zagadki dotyczące wiadomości zaprezentowanych przez panią Dorotę. Dziękujemy Pani Dorocie za poszerzenie naszej wiedzy, a pani Anecie za zaaranżowanie spotkania. 
     Opracowała: Grażyna Ostrowska
    Wycieczka do pracowni krawieckiej
    W związku z realizowaną tematyką "Poznajemy zawody..." dzieci z grupy "Pszczółki" wybrały się z panią Wiolą   na pieszą wycieczkę do zakładu krawieckiego. Tam zobaczyliśmy wszystko to, co jest potrzebne do uszycia ubrań, czyli maszyny do szycia, żelazko, duże szpulki z nićmi , materiały i wiele innych ciekawych rzeczy. Pani pokazała nam jak pobiera się miarę . Następnie odwiedziliśmy sklep z pasmanterią i tkaninami. Dzieci były zachwycone kolorami i przedmiotami tam się znajdującymi. Serdecznie dziękujemy Pani  z zakładu krawieckiego,, LIDKA’’ i Pani Joli Drypie właścicielce sklepu z pasmanterią.
    Opracowala: Wioletta Szaraniec 
    Spartakiada Przedszkolaka
    Prawdziwie sportowe emocje, różne konkurencje i zdrowa rywalizacja - tak można w skrócie oddać klimat sportowych wydarzeń w ogrodzie naszego przedszkola, gdzie zorganizowano kolejną VI już Spartakiadę Przedszkolaka. Wzięły w niej udział 3,4,5 - latki z naszego przedszkola, a celem imprezy była popularyzacja sportu oraz promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu. Drużyny rywalizowały w konkurencjach : bieg slalomem między pachołkami, slalom z woreczkiem na głowie, przeciąganie liny i inne. Sportowe zmagania przygotowały i poprowadziły nauczycielki: Bożena Beraś i Dorota Brzostowska. Wszystkie dzieci za udział w zawodach otrzymały słodkie niespodzianki.
     Opracowała: Grażyna Ostrowska
    Zawody sportowe w szkole
    W ramach podnoszenia sprawności fizycznej przedszkolaków 13 czerwca dzieci z grupy Smerfy uczestniczyły w zawodach sportowych zorganizowanych przez nauczycielkę wychowania fizycznego panią Marzenę Zielińską organizowanych w Szkole Podstawowej Nr 4.  Dzieci brały udział w różnych konkurencjach : bieg slalomem z woreczkiem na głowie, między pachołkami, z piłką… Wszystkie przedszkolaki wykazały się wieloma umiejętnościami sprawnościowymi. Dziękujemy pani Marzenie za wspaniale zorganizowane i przeprowadzone  ćwiczenia.
    Opracowała : Renata Łukasiewicz
    Kaczuszki  w  Fabryce  Ruchu  w  Sandomierzu
    13.06.2017r. dzieci  z grupy  Kaczuszki  wybrały  się  do  Fabryki  Ruchu w  Sandomierzu , gdzie  w  sali  zabaw ,,Pozytywka”  spędziły  aktywnie  czas. Labirynt  z  przeszkodami, zjeżdżalnie, basen z piłami, ścianka  do  wspinania  oraz  kreatywne zabawki  umożliwiały  dzieciom  ćwiczyć  koordynację  wzrokowo-ruchową, zaspokoić  naturalną  potrzebę  ruchu  oraz  rozwinąć  wyobraźnię  podczas  kreatywnej  zabawy. Do przedszkola  dzieci wróciły pełne  radości.
    Opracowała: Jolanta Łukawska
    Mam 7 lat, a znam 1000-letnie dzieje Sandomierza
    13 czerwca w Zamku Królewskim odbył się XIV Konkurs Wiedzy o Sandomierzu, który w tym roku przebiegał w atmosferze jarmarku sandomierskiego z dawnych epok. W konkursie wzięły udział dzieci 6 letnie z grupy „Biedronki”. Przygotowania do konkursu odbywały się na zajęciach zorganizowanych w przedszkolu oraz podczas wycieczek na Starówkę. Dzieje i legendy Sandomierza w bardzo ciekawy sposób przybliżył dzieciom pan Łukasz Welik - przewodnik PTTK. Grupę starszaków reprezentowały dzieci: Bartosz Filipczak, Michał Czajka, Jaś Czajka i Patryk Kozakiewicz. Przedszkolaki wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat historii swojego miasta, a w nagrodę otrzymały dyplom, malowany wóz oraz słodycze. 
    Opracowała: Grażyna Ostrowska
    Dzień  Przyjaciela  w grupie  Kaczuszki
    12.06.2017r. dzieci  z  grupy  Kaczuszki  obchodziły  Dzień  Przyjaciela.  Przedszkolaki wypowiadały się  na  temat  ,,kto to  jest  przyjaciel?”  oraz  ,,dlaczego  powinniśmy  pomagać  sobie wzajemnie w potrzebie?”. Dzieci uczestniczyły  w  zabawach integrujących, a na  zakończenie rysowały  twarz  swojego  przyjaciela  flamastrami  na  balonach.  Tak  wykonane  portrety   zostały wyeksponowane  w  sali  zajęć. 
    Opracowała; Jolanta Łukawska
    Finał konkursu "Artystyczny Sandomierz-kultura-historia"
    10 czerwca na Rynku Starego Miasta odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Artystyczny Sandomierz-kultura-historia” zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Humanistyczno – Przyrodniczą w Sandomierzu. W konkursie ocenianych było ponad 100 prac. Wśród zwycięzców znalazł się Jaś Czajka z grupy „Biedronki”, który zajął III miejsce, otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe. Prace konkursowe można było oglądać na wystawie zorganizowanej na Starym Mieście. Gratulujemy Jasiowi i życzymy dalszych sukcesów!!!
     Opracowała: Grażyna Ostrowska
    "Smerfy" na Starówce 
    9 czerwca dzieci z grupy "Smerfy" wybrały się na wycieczkę po Starówce. Przedszkolaki poznały historię naszego pięknego miasta: legendy, wydarzenia historyczne związane z Sandomierzem oraz zabytki miasta: Bramę Opatowską, Zamek, Ratusz, Katedrę, kościół św. Jakuba.
    Opracowała: Beata Nowak
    W poszukiwaniu lata
    Wszyscy czekamy z niecierpliwością na nadejście lata, ale dzieci są bardziej niecierpliwe. Maluszki z panią Agnieszką wyruszyły więc w piątek do parku Piszczele w poszukiwaniu ich ulubionej pory roku. Przedszkolaki za pomocą lupobserwowały i nazywały napotkane na łące owady i rośliny. Dzień był bardzo pogodny, co wskazuje na to, że lato tuż, tuż.
    Opracowała: Agnieszka Mazur
    Gallery Error

      
     Spotkanie z  dietetykiem  w  grupie  Kaczuszki
     9.06.2017r.  grupę  Kaczuszki  odwiedziła  pani  dietetyk,  która  uświadomiła  dzieciom  jak  ważne  jest  właściwe  odżywianie dla naszego  zdrowia i  właściwego  funkcjonowania. Dzieci  przypomniały  sobie  ,,Piramidę zdrowia” , w  której  istotne  miejsce zajmuje  aktywność  fizyczna,  warzywa   i  owoce  natomiast  najmniej miejsca słodycze i słodkie  napoje. Na  zakończenie dzieci  otrzymały na  kartkach ,,piramidę zdrowia”, na której  zaznaczały te produkty ,które  najczęściej  spożywają. To  było bardzo ciekawe zajęcie!
     Opracowała: Jolanta Łukawska
     Gallery Error

       
      Koncert w przedszkolu
      8 czerwca w naszym przedszkolu odbył się koncert w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej I st. w Sandomierzu. Podczas koncertu można było usłyszeć  utwory  wykonywane na pianinie, gitarze i akordeonie. Uczniowie zaprezentowali umiejętności gry na instrumentach, które zostały docenione brawami. Wśród wykonawców był Szymon Grabski z grupy "Smerfy", który  zagrał kilka utworów na pianinie. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczniom szkoły, którzy dali dla nas piękny koncert.
       Opracowała: Beata Nowak
      Gallery Error

        
       Sensei karate w przedszkolu
       8 czerwca gościliśmy mistrza  karate  senseia Andrzeja Orłowskiego z Sandomierskiego Klubu Karate Kyokushin. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się kto to jest sensei,  czym jest kimono, poznały kilka chwytów karate. Przedszkolaki dowiedziały się, że to sztuka walki służąca przede wszystkim do samoobrony, uprawianie karate wpływa na kondycję fizyczną, podnosi siłę i elastyczność mięśni, poprawia szybkość, zwinność, koordynację ruchową. Następnie wszystkie dzieci włączyły się w krótki trening  -  wykonywały ciosy karate, przysiady, rozciągały mięśnie oraz wydawały głośne okrzyki. Przedszkolaki świetnie się bawiły, było to niesamowicie ciekawe doświadczenie dla wszystkich.
        Opracowała: Beata Nowak
       Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Przyroda – moja miłość"
       8 czerwca przedszkolaki z grupy Biedronki uczestniczyły w XX Międzyszkolnej Sesji Ekologicznej, która odbyła się w Collegium Gostomianum. Najpierw dzieci obejrzały bardzo ciekawy spektakl teatralny Ekologiczny Czerwony Kapturek w wykonaniu uczniów I LO, a następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego Przyroda – moja miłość. Przedszkolaki wykonały prace indywidualnie różnymi technikami i zajęły:
       II miejsce – Olek Borcuch
       Wyróżnienie – Tosia Białousz i Patryk Kozakiewicz
       Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
       Opracowała: Bożena Prezgot
       Seniorzy  w przedszkolu
       Dnia 7 czerwca nasze przedszkole odwiedzili pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu z opiekunem panią Agnieszką Łukasiewicz. Spotkanie z seniorami przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z grupy "Smerfy" podziękowały za  wizytę krótkim występem wokalnym i tanecznym oraz własnoręcznie wykonanym obrazkiem i kwiatkami, a w zamian otrzymały słodki upominek. Dziękujemy za miłą niespodziankę i czekamy do następnego spotkania.
       Opracowała: Renata Łukasiewicz
       Gallery Error

         
        Gallery Error

          
         Biedronki w salonie fryzjerskim 
         7 czerwca  przedszkolaki z grupy ,,Biedronki'' odwiedziły pobliski salon fryzjerski . Celem wizyty było poznanie zawodu fryzjera oraz akcesoriów wykorzystywanych do pracy w salonie. Dzieci wraz z Panią Małgosią rozmawiały na temat najnowszych fryzur oraz konieczności dbania o włosy. Chętne przedszkolaki zostały uczesane w ciekawe fryzury. Na zakończenie spotkania Biedronki  podziękowały Pani Małgosi  i wręczyły samodzielnie wykonany upominek, a w zamian otrzymały smaczne lizaki. Wizyta sprawiła starszakom wiele radości, wzbogaciła o nowe doświadczenia i wiadomości.
         Opracowała: Grażyna Ostrowska
         Biedronki na Farmie Iluzji 
         6 czerwca dzieci z grupy Biedronki wybrały się do wyjątkowego miejsca – Farmy Iluzji, gdzie rozpoczęłyprawdziwą przygodę z magią. Dzieci odkrywały tajemnice Lewitującego Kranu, Tunel Zapomnienia, Niemożliwego Trójkąta, zmierzyły się także z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i ślepych tuneli oraz poznały zjawisko złudzenia optycznego na przykładzie krzywych zwierciadeł w "Muzeum Iluzji". Wielką atrakcją była niewątpliwie Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym działy się istne czary: woda płynęła do góry, ludzie nie mogli utrzymać równowagi itp.Dzieciaki  były zachwycone wizytą w zagrodzie króliczków i stajni kucyków. Nie zabrakło też zabaw na piaskowym placu i  skakańcach – dmuchańcach, gdzie  dzieci wykazywały się wprost niespożytą energią.Wycieczka do tajemniczej krainy zabawy i nauki należała do jednej z najciekawszych wypraw naszych przedszkolaków.Dzieci wróciły z niej zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń. Na pewno będą ją długo wspominać.
         Opracowała: Bożena Prezgot
         Gallery Error

           
          Wycieczka na łąkę
          Wraz z grupą Pszczółek wybraliśmy się na pobliską łąkę, aby obserwować wiosenną przyrodę , rośliny i owady tam żyjące. Dzieci miały do dyspozycji lupy, przez które wypatrywały biedronki, żuki, pająki i obserwowały kwiaty w powiększeniu. 
          Opracowała: Wioletta Szaraniec
          Międzyprzedszkolne zawody sportowe
          5 czerwca na placu rekreacyjnym przy ulicy Żółkiewskiego odbyły się zawody sportowe, w których  wzięły udział dzieci z grup "Smerfy" z Przedszkola nr 6 oraz z Przedszkola nr 7. Celem zawodów było: integrowanie grup przedszkolnych, propagowanie zdrowego stylu życia,  rozwijanie sprawności ruchowej oraz zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej. Na zawody sportowe składały się różne konkurencje m.in. przeciąganie liny, "szycie na maszynie", slalom,  marsz  z woreczkiem na głowie oraz zabawy z przyborami gimnastycznymi i chustą animacyjną. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem brały udział w konkurencjach oraz zabawach. Zadowolone i pełne wrażeń wróciły do przedszkola. 
          Opracowała: Beata Nowak
          Gallery Error

            
           Lody, lody dla ochłody!
           2 czerwca z promiennymi uśmiechami przedszkolaki z grupy Biedronki wyruszyły do kawiarni Carte d'Or na lody. Przy stolikach na świeżym powietrzu, w towarzystkie kolegów i koleżanek balonowo-truskawkowe lody smakowały wyśmienicie. W kawiarni czekało na dzieci również kilka niespodzianek - obrazki do kolorowania i pamiątkowe pieczątki. Przedszkolaki wróciły do przedszkola zadowolone i radosne. Serdecznie dziękujemy panu Jarkowi - tacie Filipa za pomoc w zorganizowaniu wycieczki. 
           Opracowała: Bożena Prezgot
           Gallery Error

             
             Smerfy i  Kaczuszki w Bałtowie
            Życzymy miłego i radosnego Dnia Dziecka- takie hasło witało  przedszkolaków w dniu ich święta. Tego dnia czekało na dzieci bajecznie udekorowane przedszkole i wiele wspaniałych atrakcji. 1 czerwca Smerfy i Kaczuszki pod opieką wychowawczyń pojechały na wycieczkę do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Przedszkolaki odbyły podróż w czasie poprzez okresy geologiczne, dowiedziały się wiele ciekawostek o największych gadach żyjących na ziemi i w morzach przed milionami lat. Dużą atrakcją dla dzieci były rekonstrukcje dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości, które oglądały w towarzystwie przewodnika, a także zwiedzanie Schoolbusem bałtowskiego zwierzyńca. Jednak najwięcej emocji wśród przedszkolaków wzbudził pobyt w Oceanarium. Na dużych ekranach w technologii 3D  dzieci oglądały prehistoryczne morskie stworzenia, wśród nich „straszliwego” rekina. Pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola na spotkanie z przedszkolną maskotką „Królikiem”, który wręczył im paczki. To był wspaniały i niezapomniany dzień.
            Opracowała: Renata Łukasiewicz
            Poszukiwacze skarbu
            1 czerwca dzieci z grupy „Misie” i „Pszczółki” uczestniczyły w zabawach tropiących, których istotą było chodzenie po śladach, tropach, znakach, wykonywanie specjalnie przygotowanych zadań, po to,  aby dotrzeć do upragnionego celu – „skarbu”. Dzieci poszukiwały znaków –kolorowych bibułek, krążków, strzałek wskazujących kierunek marszu i przechodziły kolejno do poszczególnych stanowisk, gdzie czekały na nie różnego rodzaju zadania. Każde z poleceń ukryte było w kolorowych balonikach i dotyczyło różnego rodzaju aktywności – muzycznej, ruchowej, intelektualnej. Znalezienie „skarbu” sprawiło dzieciom wiele radości, a pomógł im w tym Króliczek –maskotka przedszkola, który na zakończenie zabawy rozdał dzieciom prezenty.
            Opracowała: Bożena Beraś
            Gallery Error

              
             Dzień Dziecka w grupie Biedronki
             Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci i taki też był  dla przedszkolaków z grupy Biedronki. W tym szczególnym dniu dzieci pomaszerowały na nadwiślański bulwar, gdzie powitał ich p. Waldemar Białousz wraz z uczniami z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu i zaprosił do wspólnych  zabaw ruchowych, konkursów i tańców przy muzyce. Chętne przedszkolaki mogły także popływać rowerkiem wodnym po kanale portowym. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Burmistrza Sandomierz pana Marka Bronkowskiego.Organizatorami Dnia Dziecka byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Sandomierskie Centrum Kultury. Po powrocie do przedszkola czekała na dzieci jeszcze jedna niespodzianka – spotkanie z Pluszowym Królikiem, który wręczył im ,,paczki – niespodzianki”. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia na pewno pozostaną na długo.
             Opracowała: Bożena Prezgot
              
             Podsumowanie konkursu profilaktycznego "Mam otwarte serce - pomagam"
             31 maja w  Gimnazjum nr 1w Sandomierzu odbyło się uroczyste podsumowanie  konkursu profilaktycznego pod hasłem "Mam otwarte serce pomagam". Organizatorami była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Urząd Miejski w Sandomierzu.  Celem konkursu było m.in. uwrażliwienie dzieci  na potrzeby innych, rozwijanie umiejętności empatii oraz promowanie bezpiecznych i pożytecznych form spędzania czasu wolnego. W konkursie wzięły udział dzieci 6 letnie, uczęszczające na kółko plastyczne. Przedszkolaki w zespołach wykonały prace plastyczne różnymi technikami pod opieką wychowawczyń: Beaty Nowak i Bożeny Prezgot i zajęły:
             II miejsce - Leon Czarnecki, Wiktor Żydek, Filip Socha; II miejsce - Tosia Białousz, Michał Stola, Wiktor Kwitek;  III miejsce – Jaś Czajka, Magdalena Lipińska, Karol Wódz, Adaś Podgórski 
             Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
             Opracowała: Beata Nowak
             Gallery Error

               
              Przedszkolaki świętują "Dzień Mamy i Taty"
              Koniec maja to czas, kiedy swoje święto obchodzą nasze kochane Mamy i Tatusiowie. To zawsze wyjątkowy czas, w którym możemy powiedzieć naszym rodzicom, jak wiele dla nas znaczą i jak mocno ich kochamy. Z tej okazji dzieci ze wszystkich grup wiekowych przygotowały wspólnie ze swoimi paniami występy artystyczne. Przedszkolaki "walczyły" ze stresem i tremą,  by zaprezentować się jak najlepiej przed swoimi rodzicami. Wiersze, tańce oraz piosenki były pięknym prezentem dla Mamy i Taty za trud i serce włożone w wychowanie swoich pociech. Po tak wspaniałych występach na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno - wzruszenie i dumę ze swoich dzieci. By ten dzień Mama i Tata na długo zapamiętali, przedszkolaki przygotowały dla Nich upominki, które samodzielnie wykonały.
              Opracowała: Grażyna Ostrowska
              Gallery Error

                
                                                                                           
               Wycieczka do zakładu krawieckiego
               30.05.2017r. dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do pobliskiego zakładu krawieckiego. Poznały pracę krawcowej, maszyny i narzędzia służące do pracy. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia oraz dowiedziały się jak przebiegają kolejne etapy powstawania odzieży. Najbardziej zaciekawiła je maszyna do wykrawania form elementów ubrań oraz maszyna do robienia dziurek.  Wszystko to było bardzo interesujące. Na zakończenie  dzieci podziękowały  pani krawcowej  za spotkanie i cenne wiadomości samodzielnie wykonanym upominkiem.                                           
               Opracowała : Grażyna Ostrowska
               Wiosna ,wiosna…
               Pewnego dnia, Pszczółki podczas spaceru zauważyły mnóstwo malutkich, klonowych samosiejek. Dzieci zastanawiały się czy w sali, w naszym kąciku przyrody będą rosły. Postanowiliśmy je wykopać, posadzić do doniczek, pielęgnować  i obserwować jak rosną.  Najpierw jednak dzieci za pomocą lupy obserwowały  system korzeniowy, łodygę i liście. Trafił nam się nawet mały robaczek na listku. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy z takich maleńkich sadzonek urośnie ogromne drzewo.
               Opracowała: Wioletta Szaraniec
               Bąbelkowa substancja u Biedronek
               24 maja 5-6 latki z grupy Biedronki wykonały bardzo interesujące doświadczenie. Najpierw do butelki z olejem wrzuciły pokruszoną tabletkę musującą, a następnie wlały do niej wodę wymieszaną z barwnikiem spożywczym. Z ciekawością obserwowały wytwarzanie się bąbelków powietrza, które były lżejsze od płynów w butelce i unosiły się ku górze. Podczas eksperymentu przedszkolaki dowiedziały się również, co jest cięższe: olej czy woda.
               Opracowała: Bożena Prezgot
               Smerfy eksperymentują
               Podczas zabaw badawczych dzieci poznały właściwości sody i octu. Wykonały doświadczenia z wykorzystaniem tych produktów.
               "Wulkan"-  z folii aluminiowej dzieci uformowały wulkan, z którego krateru, po wsypaniu sody i zalaniu octem i płynem do naczyń, wydobywała się piana.  Przypominało to prawdziwą erupcję wulkanu. Gdy mieszamy ocet z sodą oczyszczoną powstaje gaz zwany dwutlenkiem węgla. Tworzy on w occie bąbelki gazu, który reaguje z płynem do mycia naczyń. Powstaje przy tym dużo piany.
               "Chemiczne dmuchanie balonu" - do butelki dzieci wlały ocet, a do balonika  wsypały sodę. Po naciągnięciu balonika na butelkę i wsypaniu sody w butelce zachodzi reakcja chemiczna substancji znajdujących się w sodzie oczyszczonej i w occie. Powstaje dwutlenek węgla - który zajmuje dużą przestrzeń, dlatego balon rośnie.
               Opracowała: Beata Nowak
               „Bajki bez barier”
               W ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Sandomierzu gościliśmy panią pedagog Marzannę Doniec, która w grupie "Smerfy" i "Biedronki" cyklicznie czyta  dzieciom bajki  psychoedukacyjne z projektu „Bajki bez barier”. Bajki psychoedukacyjne mają na celu poszerzenie wiedzy dziecka dotyczącej rozwiązywania różnych trudnych emocjonalnie sytuacji. Pomagają nazwać emocje, uwrażliwiają na potrzeby innych oraz  uczą, jak ważne są właściwe relacje z innymi osobami.
               Opracowała: Beata Nowak
               Gallery Error

                 
                Spotkanie z policjantką
                24 maja po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu panią Agnieszkę - policjantkę z Komendy Rejonowej Policji w Sandomierzu. Dzieci bardzo serdecznie powitały znajomego gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówiła. Pani policjantka utrwaliła z dziećmi  zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, przechodzenia przez jezdnię na pasach, numery alarmowe oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. W trakcie spotkania przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji, czyli jak bezpiecznie spędzać czas wolny na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. 
                Opracowała: Grażyna Ostrowska 
                                                                
                Szanuj mienie, szanuj ludzi....nie bazgraj po murach
                23 maja  w grupie „Biedronki” gościliśmy  tatę Tosi, wraz z uczniami  I-go Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, którzy w ramach realizowanego projektu przybliżyli dzieciom tematykę związaną z niszczeniem naszego pięknego miasta poprzez wykonywanie napisów i rysunków na elewacjach budynków, ławkach, pojemnikach na śmieci itp. Podczas dyskusji dzieci przedstawiały swoje pomysły na rozwiązanie poruszanego problemu. Przedszkolaki utrwaliły również  pojęcie patriotyzmu i jak powinien zachowywać się prawdziwy patriota. Na zakończenie spotkania  ozdabiały wg własnego pomysłu przygotowane na kartkach graffiti.
                Opracowała: Grażyna Ostrowska
                Przedszkolny Patrol Ekologiczny
                Przedszkolaki dbają o swoje środowisko, dlatego 22 maja „Dziecięcy Patrol Ekologiczny” zaopatrzony w gumowe rękawiczki i worki na śmieci wyruszył do sprzątania terenu wokół przedszkola. Zebrane i posegregowane odpady dzieci wrzuciły do odpowiednich kontenerów na podwórku przedszkolnym. Dzięki różnym działaniom  u przedszkolaków rozwijamy proekologiczne zachowania, uwrażliwiamy ich na piękno oraz konieczność ochrony przyrody.
                Opracowała: Renata Łukasiewicz
                Gallery Error

                  
                 Biedronki w Parku Piszczele
                 19 maja 5-6 latki z grupy Biedronki wybrały się do Piszczel. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały park w wiosennej szacie. Ciekawe otaczającego je świata chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt. Dzieci miały do dyspozycji lupy, przez które wypatrywały biedronki, pająki, ślimaki, mrówkioraz obserwowały kwiaty i liście w powiększeniu. Uwagę małych obserwatorów przykuł także wiosenny świergot ptaków. Kontakt z naturą sprawił wszystkim wiele radości i satysfakcji. 
                 Opracowała: Bożena Prezgot
                 "XI Edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu o Św. Janie Pawle II"
                 18 maja 2017r. w Domu Katolickim  odbyła  się "XI Edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Działalności Św. Jana Pawła II". W konkursie wzięły udział dzieci 6-cio letnie z sandomierskich przedszkoli. Organizatorem konkursu było Przedszkole Samorządowe nr 6.  Honorowy patronat nad konkursem objął: Biskup Diecezji Sandomierskiej, Burmistrz Miasta Sandomierza oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty. W tegorocznym konkursie przedszkolaki wykazały się wiedzą z życia i działalności papieża Jana Pawła II. Dzieci 5-6-letnie z naszego przedszkola przedstawiły krótki życiorys papieża Jana Pawła II, śpiewały ulubione pieśni papieża: "Wadowice i Barka". Uroczystość uświetniły również polskie taniece "Polka tramblanka" w wykonaniu dzieci z grupy "Smerfy" i Polka warszawska" w wykonaniu dzieci z grupy "Biedronki". W trakcie uroczystości, delegacja przedszkolaków zapaliła znicz pod płytą upamiętniającą pobyt Jana Pawła II w Sandomierzu dn. 12 czerwca 1999r. Przedszkolaki biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i książki o Janie Pawle II. W imię nauk głoszonych przez papieża "Nie stawiajcie mi pomników, zróbcie coś dobrego dla ludzi"- Jan Paweł II, nasza placówka zaprosiła sandomierskie przedszkola do akcji zbierania plastikowych nakrętek na rzecz pomocy chorym dzieciom z Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.
                 Opracowała: Grażyna Ostrowska
                 Eksperyment w  grupie  Kaczuszki  ,,Gdzie  jest  powietrze?”
                 Eksperymentowanie to ulubione  zajęcie  dzieci z grupy  Kaczuszki.  Tym  razem przedszkolaki  poszukiwały, gdzie  "ukrywa się" powietrze.  W  wykonaniu  zadania  pomogły im: strzykawka,  pompka    do  balonów  i  przyrząd  do baniek mydlanych.  Po  takim  doświadczeniu  i  wyciągnięciu wniosków, dzieci  udały  się  na  przedszkolny  plac, gdzie wiele  radości  sprawiło im puszczanie  baniek mydlanych.
                 Opracowała: Jolanta Łukawska
                 Kaczuszki  na obchodach   Dnia Polskiej  Niezapominajki
                 15 maja to  Dzień  Polskiej  Niezapominajki.  Tego  dnia dzieci z grupy  Kaczuszki , korzystając z  zaproszenia   dzieci   z  grupy  Skrzaty  z  Przedszkola Nr  7 w  Sandomierzu  udały  się  na    uroczystość  przygotowaną  z  tej  właśnie okazji. Celem obchodów  było poznawanie  bogactwa  okolicznej przyrody  oraz rozwijanie koleżeństwa i miłości  do  bliskich.  Imprezę  rozpoczęła  pani  dyrektor  Elżbieta  Grządkowska.  Następnie   dzieci  obejrzały  wspaniały występ  w  wykonaniu  Skrzatów,  a  na  zakończenie  otrzymały prezent - piękną niezapominajkę , którą  umieściły w kąciku przyrody.
                 Opracowała: Jolanta Łukawska
                 Wycieczka do biblioteki
                 W słoneczny majowy poranek „MISIE” odwiedziły miejsce w którym „mieszka książka” - czyli bibliotekę. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Celem wycieczki było rozbudzenie wśród najmłodszych zainteresowania książką. Przyszłym małym czytelnikom podobały się kolorowe, bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Na zakończenie z ciekawością wysłuchały bajeczki i podziękowały za spotkanie.
                 Opracowała: Agnieszka Mazur
                 Gallery Error

                   
                  Zajęcia otwarte z języka angielskiego
                  12 maja w grupach Kaczuszki, Biedronki oraz Smerfy odbyły sie zajęcia otwarte z języka angielskiego z udziałem rodziców. Miały one na celu prezentację wiedzy i umiejętności językowych dzieci oraz przybliżenie rodzicom form i metod nauki języka obcego dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie się języka we wczesnym wieku bardzo silnie stymuluje rozwój ogólnej inteligencji. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej i bardziej naturalnie przychodzi mu nauka języka obcego. Umożliwiają mu to bowiem naturalne, psychiczne i fizyczne predyspozycje, takie jak: ciekawość, chęć i zdolności do naśladowania, zdolności artykulacyjne, aktywność oraz chęć mówienia. Dzieci z poszczególnych grup bardzo chętnie prezentowały poznane słownictwo, spiewały piosenki oraz recytowały rymowanki.
                  Opracowała: Anna Podgórska
                   Strażacy w przedszkolu
                  Wszyscy wiedzą, że bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa, ale nie każdy wie jak należy się zachowywać, aby być bezpiecznym. 11 maja gościliśmy przedstawicieli jednego z bardzo odpowiedzialnych zawodów – strażaków. Wiele emocji wśród najmłodszych wzbudziła prezentacja wozu bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu. Celem spotkania było wzbogacenie wiedzy dzieci z zakresu edukacji przeciwpożarowej, przypomnienie numeru alarmowego, zapoznanie z pracą strażaka. Przedszkolaki mogły nie tylko wsiąść do wozu bojowego, przymierzyć hełm, ale również obejrzeć przeróżne narzędzia niezbędne strażakom do pracy. Za ciekawe i pouczające spotkanie przedszkolaki podziękowały strażakom własnoręcznie wykonanym upominkiem.
                  SERDECZNIE DZIĘKUJEMY STRAŻAKOM Z PSP W SANDOMIERZU
                  Opracowała: Agnieszka Mazur
                  Gallery Error

                    
                   VII Sandomierski Sportowy Weekend Kwitnących Sadów
                   Miłośnicy sportu i rekreacji mieli okazję sprawdzenia swoich możliwości kondycyjnych podczas VII Sandomierskiego Sportowego Weekendu Kwitnących Sadów, który odbył się 6 -7  maja br., na terenie miasta Sandomierza  zorganizowanego przez Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W imprezie uczestniczyły również chętne dzieci z naszego  przedszkola, które pobiegły na dystansie 100m.  Martynka Surma  z grupy Smerfy, Natalia Kończyk z  grupy Kaczuszki oraz z grupy Biedronki: Julia Myl i Agatka Gromada, które zajęły czołowe miejsca. Julia I, a Agatka II miejsce. Wszystkie przedszkolaki za udział w zawodach otrzymały upominki. Gratulujemy!!!
                   Opracowała: Grażyna Ostrowska
                   Fot.Archiwa przedszkola i MOSiR
                   Przyjaźń kolorów
                   Podczas zabaw badawczych MISIE "czarowały" wodę poprzez barwienie, mieszanie kolorów, obserwowały i wyciągały wnioski. Słuchały opowiadania o kolorach, które się ze sobą przyjaźnią:
                   ·         czerwony + żółty = pomarańczowy
                   ·         niebieski + żółty = zielony
                   ·         czerwony + niebieski = fioletowy
                   W zabawach z chustą utrwalały nazwy poznanych kolorów.
                   Opracowała: Agnieszka Mazur
                   Kaczuszki  poznają  kraje anglojęzyczne
                   5.05.2017r. odwiedziła  nas  mama  Adasia, która  jest  nauczycielką  języka  angielskiego. Pani  Ewa  poprowadziła  z dziećmi  bardzo  ciekawe  zajęcia, zapoznając je z położeniem geograficznym, historią i symbolami Ameryki, a  jednocześnie utrwaliła  poznane  przez  dzieci  zwroty  z  języka  angielskiego. Na  zakończenie  zajęć  dzieci  wykonywały zdrową wersję hamburgerów, wykorzystując dużą ilość warzyw. 
                   Opracowała: Jolanta Łukawska
                   Maluszki dbają o środowisko
                   Realizując tematykę kompleksową „Dbamy  o  środowisko” dzieci z grupy „Misie” uczyły się o niebezpieczeństwach zagrażających środowisku ze strony człowieka (zanieczyszczone rzeki, dymiące kominy, śmietniska w lasach, spaliny itp. Dowiedziały się w jaki sposób dbać o środowisko, samodzielnie segregowały śmieci do różnych pojemników. Z odpadków – pudełek, gazet, papieru, wykonały instrumenty perkusyjne, które posłużyły maluszkom do stworzenia „Śmieciowej orkiestry” . 
                   Opracowała: Bożena Beraś                                                                                                                                                                                                                                                
                   Przygotowujemy się do konkursu wiedzy o Sandomierzu
                   Dzieci z grupy „Biedronki” rozpoczęły przygotowania do konkursu wiedzy o Sandomierzu. W piękny wiosenny dzień wybrały się wspólnie ze swoimi paniami na Bramę Opatowską. Strome schody dzieci pokonały bez żadnych trudności, a na szczycie bramy zobaczyliśmy piękną panoramę Sandomierza oraz niebieską wstęgę Wisły otaczającą nasze miasto. Przedszkolaki były zachwycone.
                   Opracowała: Grażyna Ostrowska 
                   Gallery Error

                     
                    24 kwietnia dzieci z grupy Biedronki spotkały się z przewodnikiem PTTK - panem Łukaszem.  Od  przybyłego gościa ubranego w strój rycerza przedszkolaki dowiedziały się skąd wywodzi się nazwa naszego miasta, co to jest less, czym zajmowali się flisacy. Poznały także elementy stroju i broni rycerskiej. Zdobytą podczas tej wyjątkowej lekcji historii wiedzę przedszkolaki wykorzystają podczas konkursu o Sandomierzu.
                    Opracowała: Bożena Prezgot
                    Gallery Error

                      
                       
                     5 maja przedszkolaki z grupy Biedronki wybrały się na Stare Miasto do zbrojowni, gdzie spotkały się z rycerzem Łukaszem. Opowiedział on dzieciom legendę O Halinie Krępiance i O rycerzu Boboli. Przedszkolaki oglądały również zbroje z różnych epok i sprzęt rycerski min. miecze, kusze, halabardy, tarcze, hełmy, kolczugi. Największą frajdą dla chłopców było przymierzanie zbroi rycerskich, a dla dziewczynek sukien prawdziwych księżniczek. Wycieczka była dla dzieci żywą lekcją historii i dostarczyła im niezapomnianych wrażeń.
                     Opracowała: Bożena Prezgot
                     Dzień Ulubionej Zabawki – w grupie MISIE
                     Zabawa jest podstawową formą działalności dziecka. Służy ona nie tylko przyjemności, ale także wspomaga jego rozwój psychofizyczny. Każde dziecko, aby móc się prawidłowo rozwijać musi się bawić, dlatego trzeba mu stworzyć warunki do aktywnej i twórczej zabawy. W piątek 5 maja pani Agnieszka zorganizowała w grupie MISIE Dzień Ulubionej Zabawki. Każde dziecko miało za zadanie przynieść do przedszkola zabawkę z którą się nie rozstaje, niekiedy nawet w nocy. W tym szczególnym dniu czekało na dzieci wiele atrakcji: zabawy z chustą animacyjną, kolorowanie gotowych kolorowanek przedstawiających ulubione zabawki oraz spotkanie z niezwykłym gościem – gadającą papugą Polly. Dzień ten był dla wszystkich dzieci wyjątkowo radosny.
                                                                                                                                                                                                  Opracowała: Agnieszka Mazur
                     Przedszkolaki z wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu
                     4 maja dzieci z grupy "Smerfy" i "Biedronki" uczestniczyły w Dniu otwartym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu. Przedszkolaki miały możliwość bliższego poznania niebezpiecznej, ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażaka. Poznały wyposażenie i sprzęt, służący do udzielania pomocy w przypadku pożarów, wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały wozy strażackie, łodzie oraz sprzęt specjalistyczny używany podczas różnych akcji ratunkowych. Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze przy dźwiękach syren strażackich. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały dyplom za udział w sportowych konkurencjach pożarniczych oraz słodką niespodziankę.
                                                                                                                                                                                                          Opracowała: Beata Nowak
                      Warsztaty  z ręcznie czerpanego papieru
                     28 kwietnia dzieci z grupy: "Smerfy", "Biedronki" i "Kaczuszki" uczestniczyły w  warsztatach  z ręcznie czerpanego papieru. Metoda pracy nazywana była białą sztuką i składała się z kilku etapów: przygotowania masy (zwykle z  surowców roślinnych, makulatury, dawniej rozdrobnionych szmat). W kolejnych etapach  dzieci uczestniczyły w formowaniu papieru z wodnej zawiesiny z makulatury - czerpały ramką z sitem, przekładały sitem formowym dla ograniczenia formatu i grubości arkusza, odsączały wodę w prasie introligatorskiej, przekładały arkusze suknem wełnianym (co daje charakterystyczną dla papieru czerpanego fakturę). Dzieci na zajęciach dowiedziały się,  że aby otrzymać papier, nie trzeba ścinać  drzew, wystarczy wykorzystać makulaturę.
                                                                                                                                               Opracowała: Beata Nowak
                     Gallery Error

                       
                      Kaczuszki strażnikami przyrody
                      22 kwietnia  obchodzimy Światowy  Dzień  Ziemi. Jest to doskonała okazja do promowania  postaw  ekologicznych  wśród  dzieci  oraz  do zapoznania ich  z  zagrożeniami  ekologicznymi. Dzieci z grupy  Kaczuszki   dowiedziały się, w  jaki  sposób mogą chronić nasze  środowisko (właściwie segregując odpady)  oraz pomagać innym zbierając plastikowe nakrętki. Po zajęciach dzieci udały  się na przedszkolny plac zabaw, gdzie  miały okazję  do zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Zabawa  na posprzątanym placu to prawdziwa przyjemność!
                                                                                                                                               Opracowała: Jolanta Łukawska
                      Akcja „ Uwolnij książkę- Bookcrossing”
                      Nasze przedszkole bierze udział w Ogólnoświatowej Akcji „ Bookcrossing- uwolnij książkę”. Celem tej inicjatywy jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i rodziców. W myśl idei przedszkolaki i ich rodzice wypożyczają książki przedszkolne lub przyniesione z własnego zbioru. Serdecznie zapraszamy  wszystkich do udziału w akcji. Dzielcie się z innymi radością czytania.
                                                                                                                                                Opracowała: Renata Łukasiewicz
                      Kaczuszki pracują z klockami Logo
                      W grupie realizowany jest program ”Wczesna nauka czytania i pisania dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat w ćwiczeniach i zabawach z wykorzystaniem elementów metody B. Rocławskiego i I. Majchrzak”. Klocki Logo autorstwa B. Rocławskiego wspomagają proces nauki czytania. Pracując z klockami Logo dzieci poznają obraz graficzny litery w 4 wariantach: mała i wielka drukowana, mała i wielka pisana. Dzieci utrwalają znajomość liter poprzez wyszukiwanie ze zbioru liter wskazanej litery wg. podanego wzoru, układają proste wyrazy wg. wzoru, tworzą literkowe płotki, budowle.
                                                                                                                                               Opracowała: Dorota Brzostowska
                      Eksperyment z cieczą nieniutonowską w grupie Kaczuszek
                      Eksperyment polegał na mieszaniu mąki ziemniaczanej z wodą oraz badaniu właściwości powstałej masy. Dzieci próbowały z masy ulepić kule, wałki, które po chwili się rozpływały na dłoniach. Eksperyment dostarczył przedszkolakom dużo zabawy i radości.    
                                                                                                                                                 Opracowała: Dorota Brzostowska
                      Zabawy badawcze w grupie „Pszczółki”- „Apteka w ogrodzie”
                      W czasie zajęć dzieci poszerzały wiedzę na temat roślin leczniczych, oglądały zgromadzone eksponaty (suszone zioła, herbatki ziołowe, sok malinowy, miód, główki czosnku, mięte.  Dzieci dotykały, rozgniatały, wąchały,  starały się rozpoznać niektóre zioła po zapachu np. miętę, rumianek, bazylię. Oglądały przez lupę, porównywały ze sobą, z pomocą nauczycielki wykonały pyszną, zdrową herbatkę malinową.
                                                                                                                                                    Opracowała: Bożen Beraś 
                      Spotkanie z farmaceutą w grupie  „Pszczółki”
                      W ramach realizacji tematyki kompleksowej „Dbamy o zdrowie” dzieci z grupy „Pszczółki” odwiedziła farmaceutka pani Patrycja z pobliskiej apteki. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca farmaceuty w aptece, jak również gdzie można kupić lekarstwa i do czego one służą.. Pani farmaceutka zademonstrowała przybory, które potrzebne są np. do zrobienia maści czy syropu. Uwrażliwiła dzieci na to, iż leki można przyjmować tylko wyłącznie gdy się jest chorym i pod opieką dorosłych. Na zakończenie spotkania dzieci z panią farmaceutką  rozmawiały o tym, co należy robić aby być zdrowym.
                                                                                                                                                     Opracowała: Bożena Beraś
                      „Dbamy o zęby” – spotkanie ze stomatologiem w grupie „Pszczółki”
                      25 kwietnia 2017r  w grupie 4–latków odbyło się spotkanie z lekarzem stomatologiem panią Aleksandrą Mirkowską. Podczas spotkania, pani doktor  przypomniała dzieciom podstawowe zasady dbania o zęby, zademonstrowała na modelu szczęki jak należy szczotkować zęby, co jeść, aby zęby były mocne i zdrowe. .Na podstawie przeczytanej bajeczki opowiedziała dzieciom co dzieje się z ząbkiem gdy zaczyna chorować, zachęcała do dbania o zęby i wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Na zakończenie spotkania dzieci pod nadzorem pani doktor myły ząbki , za co zostały nagrodzone pięknymi dyplomami.
                                                                                                                                                       Opracowała: Bożena Beraś
                      Doświadczenie z jajkiem
                      Dzieci z grupy Pszczółki poszerzyły wiedzę na temat jajek. Analizowały ich wygląd, odgadywały, które są surowe, a które ugotowane (gotowane szybciej się toczy i kręci niż surowe). Sprawdzały, w jakiej wodzie jajko  tonie lub nie (zwykła, słodka, słona). Po rozbiciu poznawały budowę jajka od środka no i…  dziwiły się bardzo, że duże jajko samo wpadło do wąskiej, szklanej butelki.
                                                                                                                                                       Opracowała: Wioletta Szaraniec
                      Międzyprzedszkolny Przegląd Piosenki Angielskiej
                      27 kwietnia 2017 roku odbył się II Międzyprzedszkolny Przegląd Piosenki Angielskiej. W przeglądzie wzięły udział wszystkie sandomierskie publiczne przedszkola oraz prywatne Różowy Słoń” i ,,Jaś i Małgosia”. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy Biedronki, które do występu przygotowała pani Ania Podgórska. Przedszkolaki przebrane w kolorowe stroje z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały piosenkę Five little monkeys. Za wspaniały występ mali artyści otrzymali nagrody – puchar, dyplom i słodycze. Dzieciaki były z siebie bardzo dumne!
                                                                                                                                                            Opracowała: Bożena Prezgot
                      Gallery Error

                        
                       Smerfy w Przychodni Zdrowia
                       Dnia 26 kwietnia dzieci  wybrały się na wycieczkę do Przychodni Zdrowia” Rodzina”. Po poradniach dla dzieci zdrowych i chorych oprowadziła przedszkolaków zaprzyjaźniona z naszym przedszkolem pielęgniarka pani Jola Ciamaga. Opowiadała na czym polega praca lekarza i pielęgniarki, pokazała jak wyposażone są gabinet lekarski i zabiegowy, przeprowadziła pogadankę  na temat zdrowego stylu życia, oraz konieczności dbania o higienę osobistą i jamy ustnej. Na koniec pani pielęgniarka podarowała dzieciom nalepki „Dzielny pacjent”, a przedszkolaki podziękowały pani Joli upominkiem wykonanym przez siebie oraz zaprosiły do Przedszkola.
                                                                                                                                                           Opracowała: Renata Łukasiewicz
                       Gallery Error

                         
                        VII  Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski
                        Dnia 25 kwietnia 2017 r. w Domu Kultury MOSiR odbył się VII Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „ Siedem kolorów tęczy”. Celem konkursu było  wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz nawiązanie współpracy między placówkami, integracja dzieci. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy Smerfy: Weronika Janas w wierszu „Prośba żaby” i Ola Michalczyk w wierszu „Marzenia”. Uczestniczki konkursu otrzymały dyplomy, książki oraz słodycze. 
                                                                                                                                                             Opracowała: Renata Łukasiewicz
                        Gallery Error

                          
                         Kaczuszki  eksperymentują
                         Dzieci  z  grupy  Kaczuszki  bardzo  lubią  eksperymentować. Tym  razem  badały  rozpuszczalność w  wodzie  różnych  substancji takich jak: olej, pieprz, sól, cukier, kwas cytrynowy, kreda, ocet. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem  obserwowały jak  zachowują  się  te  substancje  po połączeniu z  wodą  i  zamieszaniu. Szczególną  ich  uwagę  zwrócił  olej,  który  uniósł  się  na  powierzchni  wody, bo był  lżejszy.  To  było  ciekawe  doświadczenie!
                                                                                                                                                                  Opracowała: Jolanta Łukawska
                         Kosmiczne pisanki
                         Czas świąt Wielkanocnych jest związany z tradycją malowania pisanek. Dzieci z grupy Pszczółki wykonały kolorowe pisanki wykorzystując stary lakier  do paznokci, wodę i styropianowe pisanki. Efekty były nieoczekiwane.
                                                                                                                                                                Opracowała: Wioletta Szaraniec
                         Kaczuszki   w  zakładzie  fryzjerskim
                         Dzieci 4-5 letnie z  grupy  Kaczuszki  udały  się  na  wycieczkę do pobliskiego  zakładu  fryzjerskiego,  aby  przyjrzeć  się  z  bliska  pracy  fryzjera. Panie  pracujące  w  zakładzie  przyjęły  dzieci  bardzo  miło i  opowiedziały  im  o  swojej  pracy. Przedszkolaki  poznały  narzędzia i  urządzenia  służące  do  pielęgnacji  i  stylizacji  włosów  oraz  dowiedziały  się  jak  wiele  różnych  fryzur  można  wyczarować  z  długich  włosów.  Chłopcy  również  skorzystali  z  usług  pań  zmieniając  swoje  dotychczasowe  fryzury. To  była  bardzo  ciekawa  wycieczka!
                                                                                                                                                                 Opracowała: Jolanta Łukawska
                         W poszukiwaniu oznak wiosny
                         4 kwietnia dzieci z grupy „Biedronki” wybrały się na wycieczkę do parku "Piszczele". Przedszkolaki wyposażone w lupy uważnie obserwowały przyrodę  szukając zwiastunów wiosny. Nie trudno było je znaleźć, kobierce pełne fiołków, pierwsze zielone listki, pąki na drzewach i krzewach, krzewy forsycji obsypane żółtymi kwiatkami oraz kępy zielonej trawy. Starszaki znalazły także pierwsze owady-biedronki, mrówki i pszczoły. Znalezione przez dzieci oznaki utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że wiosna już naprawdę przyszła. 
                                                                                                                                                               Opracowała: Grażyna Ostrowska
                         Zabawy badawcze w grupie Biedronki
                         Dzieci z grupy „Biedronki” w sposób czynny zdobywały nowe doświadczenia podczas przeprowadzania eksperymentów np.: Czy można napełnić balon jednym dmuchnięciem? Wykonując  ten eksperyment  najpierw nadmuchiwały balon powietrzem przykładając wąski wylot rękawa do ust. Drugi sposób nadmuchiwania to dmuchanie do rękawa balonu z odległości. Wnioski nasunęły się same - dzieci już wiedzą, że łatwiej nadmuchać balon  z odległości  ponieważ  dostaje się do niego nie tylko powietrze z płuc, ale i to powietrze, które go otaczało.  Kolejny eksperyment, którym starszaki były oczarowane to ciecz nienewtonowska przygotowana z mąki ziemniaczanej, wody i ewentualnie barwnika. Przedszkolaki badały jej niesamowite właściwości i zmieniającą się konsystencję. Jeżeli użyły jakiejkolwiek siły (np. ugniatanie ręką) zamieniała się w ciało stałe. Jeżeli nacisk ustępował stawała się cieczą. Ten prosty i niekosztowny eksperyment rozbudził w dzieciach ciekawość poznawania świata. Radości było co niemiara!!!
                                                                                                                                                                 Opracowała: Grażyna Ostrowska
                         W ramach realizowanego cyklu spotkań  z książką, nauczycielki we wszystkich grupach wiekowych, codziennie w trakcie poobiedniego odpoczynku, czytają dzieciom bajki. Do akcji włącza się coraz więcej rodziców, osoby znane w środowisku lokalnym oraz absolwenci naszego przedszkola. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchają utworów czytanych przez zaproszonych gości. Mamy nadzieję, że wspólnie zaszczepimy w dzieciach nawyk czytania książek, a w przyszłości stanie się to pasją naszych wychowanków.
                                                                                                                                                                  Opracowała: Grażyna Ostrowska
                         Gallery Error

                           
                          Gallery Error

                            
                           Festiwal baśni
                           31 marca dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w Festiwalu baśni w Szkole Podstawowej Nr 2 w Sandomierzu. Uczniowie pod kierunkiem pani Anny Cież w przepiękny sposób ukazywali fragmenty znanych baśni, a zadaniem przedszkolaków było odgadnąć ich tytuły. Kontynuacją tej zabawy było wykonywanie zadań związanych z tematyką danej baśni np. w przypadku Królewny Śnieżki wyścig na najszybsze zjedzenie ćwiartki jabłka. Nagrodami w konkursach były słodkie przekąski. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem szkoły.
                                                                                                                                             Opracowała: Grażyna Ostrowska
                           “Magnesowe czary, czyli zabawy badawcze z magnesem”
                           Magnetyzm to wielkie, tajemnicze zjawisko niczym magia. To wielka siła, która działa na naszej planecie i w całym wszechświecie. MISIE w toku różnych zabaw i eksperymentów poznały właściwości magnesu. Dowiedziały się, że magnes przyciąga metalowe przedmioty, dwa przeciwne bieguny przyciągają się, a dwa identyczne odpychają. Zajęcia sprawiły dzieciom dużą frajdę.
                                                                                                                                                                           Opracowała: Agnieszka Mazur
                           Gallery Error

                             
                            Dzień otwarty w naszym przedszkolu....
                            23.03.2017 roku nasze przedszkole odwiedziły  dzieci  wraz ze swoimi rodzicami, które od września rozpoczną edukację przedszkolną w naszej lub innej placówce. Dzieci ze swoimi opiekunami z zainteresowaniem zwiedzały nasze przedszkole, poznając nowe otoczenie. Zaproszeni goście  mogli bliżej zapoznać się z  ofertą  przedszkola, która przedstawiona została w przygotowanych folderach.  Nasi mali goście chętnie uczestniczyli w zabawach swobodnych ze starszymi kolegami, zajęciach muzyczno - ruchowych oraz plastycznych, co wszystkim sprawiło wiele radości i zadowolenia.  Dużą atrakcją dla dzieci była zabawa z Królikiem maskotką przedszkola,kolorowe zjeżdżalnie i suchy basen z kulkami. Cała uroczystość upłynęła w miłej atmosferze  i dobrej zabawie.
                                                                                                                                                Opracowała: Grażyna Ostrowska
                            Gallery Error

                              
                                                                                                                                                       
                             W krainie bajek….
                             23.03.2017r. w  naszym  przedszkolu  gościł  Teatr  Lalek  ,, Bajka"  ze  Starego  Sącza,  który wystawił  bajkę  pt: ,,Jaś i Małgosia". Akcja  rozgrywa  się w chacie Drwala, w lesie i w domku Baba Jagi. Celem bajki  jest zachęcenie dzieci do uprawiania sportów i prostych zajęć ruchowych . Na uwagę zasługuje przesłanie wzajemnego czynienia dobra, które w przyszłości powraca. Przedszkolaki były zachwycone wspaniałą opowieścią, a w  podziękowaniu za wesoło spędzony czas  nagrodziły aktorów dużymi brawami.
                                                                                                                                                         Opracowała: Renata Łukasiewicz
                             Biedronki w księgarni i w bibliotece
                             W związku z realizacją tygodniowej tematyki dotyczącej książek  przedszkolaki z grupy Biedronki wybrały się do księgarni, gdzie utrwaliły na czym polega praca księgarza. Dzieci obejrzały wyposażenie sklepu i były zachwycone kolorowym światem książek – bogactwem pozycji, efektownymi oprawami i ilustracjami. Najbardziej interesowały ich pozycje książkowe dostosowane do ich wieku.
                             Gallery Error

                               
                              Kolejnym etapem wycieczki była biblioteka.Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opowieści pani bibliotekarki o tym, jak działa biblioteka,w jaki sposób można się do niej zapisać i jak z niej korzystać. Oglądały także  bogaty księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich. Podczas wycieczki  dzieci utrwaliły etapy powstawania książki – od pomysłu do gotowego dzieła, przypomniały zasady szanowania książek, jak również  uczyły się właściwego zachowania się w miejscu publicznym, takim jak  biblioteka i księgarnia.
                                                                                                                                                                Opracowała: Bożena Prezgot
                              ENGLISH IS FUN
                              W naszym przedszkolu dzieci uczą się języka angielskiego głównie poprzez zabawę, piosenki, rymowanki, wierszyki i ruch. Dla lepszego zapamiętania słówek wykorzystywane są różne pomoce dydaktyczne takie jak kolorowe obrazki-flashcards, plakaty, kolorowe plansze do gier oraz wiele innych rekwizytów. Zajęcia językowe przebiegają w miłej atmosferze, jest dużo śmiechu i dobrej zabawy. Przedszkolaki z entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach, uczą się nowych słówek, piosenek i wierszyków, co z pewnością zaprocentuje w dalszych latach edukacji językowej.
                                                                                                                                                                  Opracowała: Anna Podgórska
                              W poszukiwaniu wiosny
                              Dzieci z grupy „Kaczuszki” wybrały się na wycieczkę celem  poszukiwania oznak zbliżającej się wiosny. Wiosnę znalazły w rozwijających się pąkach forsycji, bzu, kwitnących przebiśniegach, krokusach, przylaszczkach, pierwiosnkach oraz śpiewie ptaków.
                                                                                                                                                              Opracowała: Dorota Brzostowska
                              Eksperyment z jajkiem
                              Dzieci z grupy „ Kaczuszki” eksperymentowały z jajkiem. Badały, jak zachowa się jajko zanurzone w wodzie, oleju i occie. W następnych dniach przedszkolaki będą obserwować, co stanie się z jajkiem zanurzonym w tych substancjach.
                                                                                                                                                                Opracowała: Dorota Brzostowska
                              Pożegnanie zimy – powitanie  wiosny
                              21 marca dzieci definitywnie pożegnały zimę. Przedszkolaki długim korowodem z Marzanną przemaszerowały ulicami osiedla. Przy akompaniamencie grzechotek, kołatek,  janczarów przypomniały, że już najwyższy czas pożegnać zimę i z radością powitać nową porę roku. Idąc ulicami miasta dzieci śpiewały piosenki o wiośnie oraz szukały jej oznak w przyrodzie. Na placu przedszkolnym każda grupa wiekowa pożegnała okrzykami Marzennę, a  Wiosnę powitała piosenką.
                                                                                                                                                                        Opracowała: Beata Nowak
                               
                              Akcja charytatywna ,, Książka dla szpitala"
                              15 marca  dostarczyliśmy do oddziału dziecięcego  sandomierskiego szpitala bardzo dużo książek, gier, układanek, puzzli i innych potrzebnych rzeczy dla maluszków.  Ordynator oddz. dziecięcego, dr n. med. Pan Jan Józefczuk serdecznie podziękował  Rodzicom za okazane serce, a  społeczności przedszkolnej  za zorganizowanie powyższej akcji.  Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w powyższe przedsięwzięcie. 
                                                                                                                                                                    Opracowała: Wioletta Szaraniec
                               
                              Teatrzyk  w przedszkolu
                              Dnia 8 marca odbyło się przedstawienie krakowskiego Teatru Iluzji pt. "Hokus pokus - z magią na wesoło". Iluzjonista przeniósł dzieci w świat magii i czarów. Przedszkolaki z uwagą oglądały tajemnicze sztuczki czarodziejskiej różdżki, znikające i pojawiające się węzły, magiczny domek gołąbka Tomasza. W spektaklu brały udział również  dzieci, które asystowały magikowi w jego czarodziejskich sztuczkach  oraz powtarzały magiczne zaklęcia. Występ zakończyły gromkie brawa, które oznaczały wspaniałą zabawę dzieci.
                                                                                                                                                                          Opracowała: Beata Nowak
                              Zakładamy zielony ogródek
                              Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny przedszkolaki  postanowiły założyć w swoich salach zielony ogródek. Wspólnie z paniami zgromadziły potrzebne przybory (pojemniczki, doniczki, konewki, ziemię i nasionka). Przed przystąpieniem do pracy poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie w małych grupkach siały rzeżuchę, zboże  oraz sadziły korzeń pietruszki, groch i cebulkę na szczypiorek. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody, a dzieci muszą pamiętać o ich podlewaniu oraz obserwować ich  wzrost. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach.
                                                                                                                                                                      Opracowała: Grażyna Ostrowska
                              Gallery Error

                                
                               Dzień Kobiet w przedszkolu
                               8 marca to wyjątkowy dzień dla wszystkich Pań, zarówno tych dużych jak i małych. W każdej grupie przedszkolnej obchodzono go bardzo uroczyście. Mali dżentelmeni składali życzenia Paniom i dziewczynkom, nie obyło się bez słodkości, drobnych upominków i kwiatów. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień, a chłopcy zachowywali sie w dniu ich święta wyjątkowo, byli mili i uczynni. Wszystkie Panie i dziewczynki dziękują małym mężczyznom za pamięć i życzenia.
                                                                                                                                                                         Opracowała: Grażyna Ostrowska 
                               Dzień Kobiet w grupie Kaczuszki
                               Z okazji Dnia Kobiet dzieci z grupy przygotowały ciasteczka "czekoladowe kuleczki” z kruszonych biszkoptów, herbatników, masła, kakao, rodzynek, którymi poczęstowały panią dyrektor i inne panie z przedszkola. Tego dnia chłopcy obdarowali dziewczynki upominkami- laleczkami, batonikami oraz życzeniami. Wszyscy wspólnie świętowali zajadając przygotowane ciasteczka.
                                                                                                                                                                         Opracowała: Dorota Brzostowska
                               Zielony Dzień w grupie "Kaczuszki"
                               W ten dzień dzieci przyszły do przedszkola w zielonych ubraniach i przyniosły owoce i warzywa w kolorze zielonym. 5,4- latki z zaangażowaniem obierały, kroiły. Z owoców i warzyw Kaczuszki przygotowały sałatkę owocową i warzywną. Dużo radości sprawiła dzieciom degustacja przygotowanych potraw.
                                                                                                                                                                        Opracowała: Dorota Brzostowska
                               Zabawy  z magnesem w grupie ,,Smerfy”
                               Przedszkolaki bardzo chętnie eksperymentują, uczą się przez działanie zbierając swoje doświadczenia. Tym razem poznawały właściwości  magnesu. Podczas zabaw  dzieci obserwowały jakie przedmioty przyciąga magnes, jakie są obojętne wobec niego, oraz jak  zachowują  się  dwa magnesy  względem  siebie.  Dzięki takim  właściwościom  przedszkolaki   mogły podnosić  różne metalowe przedmioty. Zabawy z magnesami sprawiły  dzieciom  wiele  radości. Teraz już dzieci wiedzą  jak najszybciej pozbierać z podłogi  rozsypane szpilki lub  pinezki.
                                                                                                                                                                                                          Opracowała: Renata Łukasiewicz
                               Zabawy z klockami LOGO
                               W naszym przedszkolu poza Podstawą Programową nauczycielki realizują innowację pedagogiczną "Wczesna nauka czytania i pisania dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat w ćwiczeniach i zabawach" z wykorzystaniem elementów metody Bronisława Rocławskiego i Ireny Majchrzak. Podstawą realizacji tej innowacji jest: praca nad prawidłowym rozwojem narządów mowy, przygotowanie dzieci do syntezy i analizy sylabowej i głoskowej wyrazów, wykorzystanie klocków LOGO do pracy z dziećmi.  Przedszkolaki bardzo lubią uczestniczyć w zajęciach z klockami LOGO, z których nie tylko budują płotki, wieże i zamki, ale także wyszukują demonstrowane przez nauczyciela litery. Starsze dzieci układają sylaby, imiona i proste wyrazy z wcześniej poznanych liter wg wzoru oraz z pamięci. Sześciolatki swoje umiejętności czytelnicze doskonalą także w zabawach z wykorzystaniem alfabetu ruchomego, układają podpisy do obrazków.
                                                                                                                                                                    Opracowała: Grażyna Ostrowska
                               Z wizytą w szkole podstawowej
                               22 lutego dzieci z grupy Biedronki i Smerfy uczestniczyły w  Dniu Otwartym w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor szkoły mgr Małgorzata Szuba, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Organizatorzy przygotowali dla starszaków wiele ciekawych zajęć. Dzieci brały udział w zabawach językowych, zajęciach plastycznych, zmaganiach sportowych,poznały także historię szkoły. Na przedszkolaków czekała również słodka niespodzianka – owoce i pyszne ciasteczka upieczone w szkolnej kuchni. Do przedszkola dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.
                                                                                                                                                                                                            Opracowała: Bożena Prezgot
                               Gallery Error

                                 
                                Uczymy się udzielać pierwszej pomocy
                                22 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu ratowników medycznych, którzy przeprowadzili z dziećmi z grupy „Biedronki” i „Smerfy” zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przedszkolaki ćwiczyły umiejętność opatrywania ran, układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, zachowania się podczas krwotoku z nosa czy zadławienia. Przeprowadziły również symulacyjną rozmowę przez telefon do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne z fantomem. Dzieci miały możliwość wykonania masażu serca i sztucznego oddychania. Spotkanie to miało na celu zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.
                                                                                                                                                                     Opracowała: Grażyna Ostrowska
                                Zimowe zabawy
                                Tegoroczna zima jest wspaniała. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci rzucały śnieżkami do siebie, a także "atakowały" kulami śniegowymi swoje panie oraz ulepiły fajnego bałwanka. Powietrze było rześkie,  ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły podwieczorek. Było wesoło i radośnie.
                                                                                                                                                                        Opracowała: Wioletta Szaraniec
                                Teatrzyk "Calineczka"
                                W przedstawieniu ,,Calineczka’’ dzieci zostały zaproszone w świat bajki. To historia o delikatnie zmienionym zakończeniu, dostosowana do odbioru małego widza. W wersji Teatrzyku Pierwszego Kontaktu z Lublina jest to spektakl o poszukiwaniu miłości, pokazany w sposób delikatny i zabawny. Dzieciakom się podobało!!!
                                                                                                                                                                          Opracowała: Wioletta Szaraniec
                                Dokarmiamy ptaki zimą
                                Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach jak co roku pamiętają nasze przedszkolaki. Dzieci z grupy "Smerfy" przygotowały pokarm dla ptaków - nasiona zbóż, kasze, słonecznik. W akcję włączył  się pan Maciej - tata Hani, który zbudował karmnik. Na placu przedszkolnym dzieci zawiesiły karmnik wypełniony smakołykami dla ptaków oraz szukały ich  śladów na śniegu.
                                                                                                                                                                                   Opracowała: Beata Nowak
                                Gallery Error

                                  
                                 Ach, cóż to był za bal...
                                 Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.26.01.2017r. już od rana w naszym przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  itp. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Bal poprowadzili animatorzy z grupy artystycznej „Trio z Rio”, którzy bawili przedszkolaków organizując różne zabawy i tańce przy muzyce.  Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.  Kolejny bal karnawałowy już za rok!!! 
                                                                                                                                                                                                                     Opracowała: Grażyna Ostrowska
                                 Gallery Error

                                   
                                  Przedstawienie Bożonarodzeniowe
                                  W dniu 25 stycznia w grupie "Smerfy" odbyły się Jasełka dla  Babć i Dziadziusiów z okazji ich święta, oraz dla Rodziców i zaproszonych gości- pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej z opiekunem Panią Agnieszką Łukasiewicz. Przedszkolaki w przepięknych strojach przedstawiły historię narodzin Jezusa oraz zaśpiewały piękne kolędy i pastorałki.  Babcie i Dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt samodzielnie wykonane upominki oraz  zaproszenie na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. To były niezapomniane chwile dla dzieci i ich bliskich.
                                                                                                                                                                                                                      Opracowała: Renata Łukasiewicz
                                  Gallery Error

                                    
                                   Jasełka w grupie "Biedronki"
                                   Uroczystość Jasełek od lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym przedszkolu. W tym roku również w dniu 24 stycznia w grupie "Biedronki" odbyły się przedstawienia jasełkowe dla Rodziców oraz Babć i Dziadków z okazji ich święta. Dzieci w przepięknych strojach zaimponowały inscenizacją, śpiewem i recytacjami. Widzowie  z pełną uwagą śledzili występy małych aktorów,  którzy z dużym zaangażowaniem odgrywali swoje role. Atmosfera jasełek, piękne wiersze oraz kolędy wywołały wzruszenie i dumę w oczach Rodziców i Dziadków. Babcie i Dziadkowie z okazji swojego święta otrzymali od  wnucząt samodzielnie wykonane prezenty, a Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
                                                                                                                                                                             Opracowała: Grażyna Ostrowska
                                   Gallery Error

                                     
                                    Dziecięca kolęda
                                    20 stycznia w kościele św. Józefa  odbył się IV Dziecięcy Przegląd Polskich Kolęd i Pastorałek "W Betlejem sie wydarzyło..." dla przedszkoli i najmłodszych uczniów szkół podstawowych.  W przeglądzie wzięły udział również 5-6 latki z grupy "Biedronki". Dzieci zaprezentowały przygotowaną pod okiem wychowawczyń  pastorałkę  pt."Kolędnicy wędrownicy" wzbogaconą układem ruchowym. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Przedszkolaki otrzymały również dyplom, oraz słodkości. 
                                                                                                                                                                               Opracowała: Grażyna Ostrowska
                                    "Dzień Babci i Dziadka"
                                    20 i 25  stycznia do naszego przedszkola przybyli wyjątkowi goście - Babcie i Dziadkowie dzieci z grupy "Pszczółki" i "Kaczuszki". Czekały na nich uśmiechnięte wnuczęta , które na tę okazję przygotowały specjalne występy i laurki. Dzieci bardzo się starały, widać było, że miłość i wdzięczność wypełnia ich małe serduszka. Dzieciaki deklamowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, a jubilaci ze wzruszeniem śledzili popisy swoich wnucząt. Przedszkolaki cieszyły się, że babciom i dziadziusiom podobały się występy. Oklaskom nie było końca. Na zakończenie dzieci obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi upominkami, a rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
                                                                                                                                                                                Opracowała: Grażyna Ostrowska
                                    Gallery Error

                                      
                                     Malowanie zamarzniętego lodu
                                     Dzieci z grupy Pszczółki badały właściwości śniegu i lodu. Dotykały , stukały, wąchały, oglądały przez lupę sprawdzając jego strukturę ( gładki , szorstki). Obserwowały co się z nim dzieje pod wpływem ciepła, a na koniec wypróbowały malowania na taflach lodowych. Lód szybko topniał i barwy mieszały się coraz ciekawiej. Niestety, troszeczkę nam się połamał, ale zabawa i tak była fajna.
                                                                                                                                                                                                                     Opracowała: Wioletta Szaraniec
                                     Biedronki eksperymentują
                                     17 stycznia po raz kolejny sala Biedronek zamieniła się na chwilkę w małe laboratorium. Podczas  przeprowadzania eksperymentu dzieci obserwowały, jak z niebieskiej cieczy powstaje ciało stałe – polimer. Dzięki połączeniu dwóch tajemniczych substancji przedszkolaki stworzyły długiego, żelowego robaka. Najwięcej radości dostarczyła im zabawa i obserwacja niezwykłych właściwości polimerowego robaka, którego zgniatały, wąchały i ponownie wkładały do wody.
                                                                                                                                                                         Opracowała: Bożena Prezgot
                                     "Smerfy" eksperymentują  - zabawy ze śniegiem i lodem
                                     Dzieci podczas zabaw ze śniegiem i lodem  kształtowały umiejętność wyciągania wniosków z przeprowadzonych doświadczeń. Przedszkolaki określały  właściwości  śniegu i lodu. Sprawdzały, co się  dzieje podczas polewania śniegu gorącą wodą. Dzieci zaobserwowały, że śnieg pod wpływem gorącej wody szybciej topnieje niż ten, który stał na kaloryferze. Przedszkolaki sprawdzały, czy śnieg naprawdę jest czysty. Okazało się, że chociaż śnieg jest biały, to jednak nie jest czysty, lecz przeciwnie – brudny, zanieczyszczony.
                                                                                                                                                                               Opracowała: Beata Nowak
                                     Zabawy Biedronek na śniegu
                                     Korzystając z uroków tegorocznej zimy 5 – 6latki z grupy Biedronki wybrały się  do zaśnieżonego ogrodu przedszkolnego. Najpierw postanowiły zadbać o to, aby w karmniku nie zabrakło pożywienia dla ptaków. Uzupełniły go więc ptasimi smakołykami, a następnie całkowicie oddały się zimowej zabawie. Przedszkolaki tropiły ślady, wydeptywały ścieżki, rzucały śnieżkami do celu i oczywiście zjeżdżały na sankach. Do przedszkola wróciły troszkę zmęczone, ale z szeroko uśmiechniętymi buziami.
                                                                                                                                                                              Opracowała: Bożena Prezgot
                                     Kiermasz ozdób bożonarodzeniowych „Gwiazda Nadziei”.
                                     „Gwiazda Nadziei” to akcja charytatywna organizowana przez Przedszkole nr 6 od 2004 roku i jest  przeznaczona dla nieuleczalnie chorych dzieci z Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia.  Co roku , od połowy listopada nauczycielki razem z dziećmi własnoręcznie wykonują ozdoby świąteczne: choinki, łańcuchy, świeczki, stroiki oraz wiele innych, bardzo fajnych ozdób bożonarodzeniowych. Prace te wystawiane są w naszym przedszkolu, na kiermaszu, który cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców, pracowników przedszkola, babć, dziadziusiów. W tym  roku czynnie zaangażowali się Rodzice naszych wychowanków, którzy  wzbogacili naszą akcję oryginalnymi, pięknie wykonanymi ozdobami świątecznymi. Podczas kiermaszu uzyskano kwotę 1760 złotych , która została przekazana na konto hospicjum. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy przyłączyli się do naszej akcji.
                                                                                                                                                                          Opracowała: Wioletta Szaraniec
                                     Gallery Error

                                       
                                      „Góra Grosza” - zbiórka pieniędzy dla potrzebujących
                                      W dniach 28.11.2016 – 12.12.2016 roku po raz jedenasty nasze przedszkolaki uczestniczyły w akcji „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji była pomoc dzieciom osieroconym, m.in. na  wspomaganie istniejących rodzinnych domów dziecka oraz tworzenie nowych rodzinnych domów dziecka. Akcja polegała na zbiórce monet o nominałach od 1 do 50 groszy, które dzieci wrzucały do puszek znajdujących się w salach.  W naszej placówce zebraliśmy 238,15 złotych. Nad akcją w przedszkolu czuwała pani Renata Łukasiewicz. Dzięki takim akcjom nasze przedszkole propaguje dobre zachowania u dzieci: empatię, wrażliwość i tolerancję. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji.
                                                                                                                                                                           Opracowała: Renata Łukasiewicz
                                      Pomagamy innym
                                      Dzieci z grupy „Pszczółki” aktywnie włączyły się w pomoc chorym dzieciom z lubelskiego hospicjum. Na kiermasz bożonarodzeniowy z pomocą nauczycielki wykonały gipsowe aniołki, choinki, gwizdki. Samodzielnie malowały gipsowe  ozdoby, którymi można było ozdobić wigilijny stół i  świąteczne choinki.
                                                                                                                                                                                   Opracowała: Bożena Beraś
                                      Pieczenie pierniczków w grupie ,,Pszczółki”
                                      Dzieci z grupy ,,Pszczółki” zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Przedszkolaki mieszały składniki, ugniatały i wałkowały ciasto według przygotowanego wcześniej przepisu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów: choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni, a po przedszkolu unosił się fantastyczny zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Po upieczeniu dzieci przystąpiły do ich dekorowania, a potem smakowitego zajadania. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne.
                                                                                                                                                                     Opracowała: Wioletta Szaraniec
                                      Spotkanie  ze   sportowcem  w  grupie ,,Kaczuszki"
                                      14.12.2016r. grupę  ,,Kaczuszki"  odwiedził  tata  Natalki,  który  ćwiczy  Karate  i  jest  pasjonatem  sportu. Tata - sportowiec  poprowadził  z  dziećmi  ćwiczenia    gimnastyczne  oraz  pokazał im,  jaką   pozycję  należy  przyjąć  podczas  upadku  w tył  a  jaką  podczas  upadku  w  przód. Te  cenne wskazówki  na  pewno  przydadzą  nam  się  podczas zimowych  dni. Dzieci  z wielkim  zainteresowaniem  słuchały  wskazówek  pana Ireneusza. Na  zakończenie   Natalka  i jej   tata pokazali  kilka  bardzo trudnych, lecz atrakcyjnych  ćwiczeń. Dziękujemy tacie  Natalki  za  ciekawe  zajęcia!
                                                                                                                                                                        Opracowała: Jolanta Łukawska
                                      Pasje naszych rodziców
                                      13 grudnia dzieci z grupy Smerfy odwiedziła mama Filipka - pani Agnieszka, której pasją jest sztuka składania papieru „ orgiami”. Pani Agnieszka potrafi z kolorowych kartek papieru” wyczarować różne cudeńka”. Mama Filipka przygotowała dla każdego dziecka choinkę, którą przedszkolaki ozdabiały koralikami, a także podarowała dzieciom do kącika pięknego bałwanka . Dziękujemy pani Agnieszce za bardzo ciekawe zajęcie.
                                                                                                                                                                                                           Opracowała: Renata Łukasiewicz
                                      Świąteczne  pierniczki w grupie  Kaczuszki
                                      12.12.2016r.  mama Adasia  i  mama  Jagody  przygotowały  z  dziećmi  pyszne  pierniczki. Dzieci  z  zainteresowaniem  poznały  wszystkie  etapy  powstawania  ciastek a  więc :  mierzenie  składników ( mąki, cukru) szklankami, łączenie ich,  ugniatanie  ciasta, wałkowanie  i  wycinanie  ciastek  foremkami. Po  upieczeniu  pierników  w  przedszkolnej  kuchni  dzieci  przystąpiły  do  dekorowania. Teraz  pozostała  tylko  degustacja. Dziękujemy  mamusiom  za  tak  ciekawe  zajęcie!
                                                                                                                                                                           Opracowała: Jolanta Łukawska
                                      Mobilne Planetarium w naszym przedszkolu
                                      Dzisiejszy dzień był bardzo ciekawy i wesoły. Do naszego przedszkola przyjechało mobilne Planetarium. Dzieci mogły obejrzeć ciekawą prezentację o gwiazdach, planetach, zdobywaniu Kosmosu.  Projekcja odbyła się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dała wrażenie przestrzeni kosmicznej. W czasie pokazu lektor tłumaczył zagadnienia z zakresu przyrody, fizyki i astronomii. Pokaz był dla przedszkolaków dużym przeżyciem.
                                                                                                                                                   Opracowała: Grażyna Ostrowska
                                      Gallery Error

                                        
                                       Biedronki i Smerfy dekorują stół na Wigilię
                                       Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowe chwile , na które czekają dzieci i dorośli. Nie da się ukryć, że stół wigilijny jest bardzo ważnym i wyjątkowym miejscem. Dnia 7 grudnia dzieci 5,6-letnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez nauczycielki i uczennice z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu. Przedszkolaki uczyły się składania serwetek, dekorowania i nakrywania do stołu na Wigilię. Dowiedziały się jak układać talerze i sztućce. Tak pięknie przystrojony świąteczny stół zaprasza wszystkich  na Wigilię.
                                                                                                                                                                                                   Opracowała: Renata Łukasiewicz
                                       Gallery Error

                                         
                                        Mikołaju Święty, przynieś nam prezenty!
                                        Już od samego rana przedszkolaki z niecierpliwością nasłuchiwały dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Jak co roku nie zawiódł ich i zjawił się w najmniej oczekiwanym momencie. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościła dookoła. Dzieci powitały długo oczekiwanego gościa z Dalekiej Północy piosenkami i wierszami przygotowanymi specjalnie dla niego. Po zapewnieniach, że będą jeszcze grzeczniejsze niż do tej pory Mikołaj obdarował wszystkich przedszkolaków prezentami. Obiecał też, że na pewno odwiedzi nas za rok.  Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia przedszkolaków z Mikołajem. To był cudowny, pełen wrażeń dzień!
                                                                                                                                                                     Opracowała: Bożena Prezgot
                                        Słodkie renifery w grupie „Kaczuszki”
                                        W  związku  z  oczekiwaniem  dzieci  na  przyjście  Mikołaja,  grupę  Kaczuszki  odwiedziła  mama  Pawła, która  przeczytała  przedszkolakom  bajkę  o  Świętym  Mikołaju  i  jego  niezwykłych  reniferach. Po tym  jak   Kaczuszki  prawidłowo  odpowiedziały  na  wszystkie  zadane pytania  dotyczące  przeczytanych  treści,  pani  Ewa  poczęstowała  dzieci  wcześniej  przygotowanymi ,,Słodkimi  Reniferami". Domowe  ciasteczka w  kształcie reniferów  wszystkim  bardzo smakowały.
                                                                                                                                                                                       Opracowała: Jolanta Łukawska
                                        Spotkanie z rehabilitantką
                                        02. 12. 2016r.  grupę  Kaczuszki   odwiedziła  mama  Kuby,  która  jest  rehabilitantką. Pani  Agata  zapoznała  dzieci  ze  swoim  zawodem  oraz uświadomiła  im, na  czym  polega  praca  rehabilitanta. Dzieci  poznały  część  wyposażenia  gabinetu, czyli materace, piłki , kulki do treningu,  taśmy. Wiedzą  że  niektóre  zabiegi  wymagają  założenia  specjalnych  okularów. Pani  rehabilitantką  wykonała  również  chętnym masaże. Teraz   już  dzieci  wiedzą   jak  bardzo  potrzebna  jest  ona  ludziom,  którzy  borykają  się  z  różnymi  problemami  zdrowotnymi związanymi  ze  sprawnością  ruchową. Dziękujemy  serdecznie pani Agacie  za to wspaniałe  zajęcie! 
                                                                                                                                                                                                       Opracowała: Jolanta Łukawska
                                        Gallery Error

                                          
                                         Doświadczenia z solą
                                         Dzieci z grupy Biedronki zgadywały, czy surowe jajka pływają, czy toną. Ponieważ zdania były podzieloneprzedszkolaki postanowiły przekonać się kto ma rację i wykonały doświadczenie. Dwa słoiki wypełniły do połowy wodą. W jednym z nich rozpuściły  kilka łyżek soli. Następnie do słoikówwłożyły jajka. I co się okazało? Że wszyscy mieli rację! W słoiku z wodą jajko poszło na dno jak kamień, a w słonej wodzie pływało. Przedszkolaki wyciągnęły słuszny wniosek - jajko jest cięższe od wody, ale lżejsze od solanki i dlatego w niej pływa. Dzieci założyły również hodowlę kryształków soli zanurzając w słonej wodzie włóczkę na patyczku. Teraz przez następne kilka dni cierpliwie będą obserwować zjawisko krystalizacji soli zachodzące w słoiczku.
                                                                                                                                                                             Opracowała: Bożena Prezgot
                                          "Gdzie diabeł nie może - tam anioł pomoże"
                                         Pod takim tytułem nasze dzieciaki oglądały wspaniałe przedstawienie o Aniołku i Diabełku , którzy wdawali  się w wesołe sprzeczki. Wartka akcja, elementy magii i ciekawe zagadki nadały widowisku niezapomnianą oprawę. Dzieci z zapartym tchem czekały na wyjaśnienie akcji, czy Diabełkowi uda się pokrzyżować szyki i nie dopuścić do spotkania z długo oczekiwanym Gościem Specjalnym...?
                                                                                                                                                                      Opracowała: Wioletta Szaraniec
                                         Balon, drożdże i nie tylko….
                                         Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze. Dzieci z grupy „Biedronki” w sposób czynny zdobywały nowe doświadczenia podczas przeprowadzenia   eksperymentów z nadmuchiwaniem balonu bez użycia pompki czy powietrza z płuc. Do pierwszego eksperymentu użyliśmy octu i sody, zmieszaliśmy i obserwowaliśmy reakcję, która była natychmiastowa. Do drugiego doświadczenia wykorzystaliśmy  ciepłą wodę, drożdże i odrobinę cukru.  Pod wpływem rosnących w ciepłej wodzie drożdży wytworzył  się gaz który napełnił balon. Na koniec robiliśmy balonową rakietę. Wspólna zabawa w eksperymentowanie dostarczyła dzieciom wielu wrażeń, poszerzyła wiadomości z dziedziny chemii i fizyki, a przede wszystkim była wspaniałą zabawą.
                                                                                                                                                                                                         Opracowała: Grażyna Ostrowska
                                         Gallery Error

                                           
                                          Zabawy badawcze u Smerfów
                                          Przedszkolaki bardzo lubią eksperymentować. Chętnie uczestniczą w różnych zabawach badawczych, które są świetną okazją do rozwijania wytrwałości, koncentracji uwagi i spostrzegawczości. Dzieci z grupy Smerfy eksperymentowały z solą,  wodą, zapaloną świeczką ,szukały odpowiedzi na pytania:  Co będzie się działo z parującą słoną wodą? Czego potrzebuje ogień?. Gdzie podziała się woda ze spodka? Zabawy w badanie bardzo się dzieciom podobały i pomogły wyciągnąć wnioski na podstawie zaobserwowanych zjawisk fizycznych.
                                                                                                                                                                        Opracowała: Renata Łukasiewicz
                                          Kaczuszki eksperymentują
                                          28.11.2016r. dzieci z grupy  Kaczuszki   postanowiły  wykonać  eksperyment. Tym  razem  w  doświadczeniu  wykorzystały:  wodę, olej,  kawę  i  sól. Z  zainteresowaniem  obserwowały  jak  tłusty  olej  utrzymuje  się  na  powierzchni  wody. Następnie  dosypały  kawę. Kiedy  kawa  z  trudem  zaczęła  przenikać  przez  olej,  wtedy  dzieci  dodały  sól.  Okazało  się  że  dzięki  soli  kawa  może  przedostać  się  na  dno  szklanego  naczynia  bez  problemu. Kiedy  sól  rozpuściła  się  w  wodzie  kawa  z  dna  naczynia  znów  wracała  na  powierzchnię  cieczy. To  było  ciekawe  doświadczenie!
                                                                                                                                                                            Opracowała: Jolanta Łukawska
                                          Gallery Error

                                            
                                           Pokochaj pluszowego misia - on przyjacielem twoim jest.
                                           Po raz kolejny w naszym przedszkolu obchodzimy uroczyście Święto Pluszowego Misia. W dniu 25 listopada 2016 r. wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi misiami. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji , zaczęło się „misiowe świętowanie”. Dzieci poznały historię święta swoich pluszaków, nadawały im imiona, recytowały wiersze, śpiewały misiowe piosenki, odbyły się misiowe konkursy, zagadki, ćwiczenia, a także misiowe wróżby. Przedszkolaki świetnie się bawiły ze swoimi ukochanymi zabawkami przy piosence „ Pokochaj pluszowego misia.”Na koniec rysowały portrety swoich pluszowych przyjaciół i wręczyły im kolorowy medal. To był wspaniały i niezapomniany misiowy dzień.
                                                                                                                                                                      Opracowała: Renata Łukasiewicz
                                           Dzień „Pluszowego Misia w grupie: „Biedronki”
                                           Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia 25.11.2016r. grupę „Biedronki” odwiedziła  mama Jasia Cz. – pani Aneta,  która w związku z Dniem Pluszowego Misia przygotowała dla dzieci szereg atrakcji. Przedszkolaki bawiły się przy piosence ,,Misie”, przenosiły beczkę z miodem skacząc po szczeblach drabiny, misiową łapką zbierały orzeszki do wiaderka, biegały slalomem między pachołkami z misiem na plecach, przyczepiały steropianowym misiom oczy i nosek z zawiązanymi oczami, składały puzzle z  rożnymi  bajkowymi misiami, utrwalały wiadomości o misiach w zabawie „Prawda czy fałsz”. Na zakończenie pani Aneta przygotowała dla  wszystkich przedszkolaków ,,małe co nieco”  - misiowe ciasteczka i żelki. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości i wspólnej zabawy. 
                                                                                                                                                              Opracowała: Grażyna Ostrowska
                                           Gallery Error

                                             
                                            Święto wszystkich Misiów
                                            Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie były honorowymi gośćmi naszego przedszkola, gdzie „przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W dniu 25.11.2016r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Misiowe tańce”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu panie przygotowały wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
                                                                                                                                                                Opracowała: Renata Łukasiewicz
                                            Gallery Error

                                              
                                             Gallery Error

                                               
                                              "Smerfy" w bibliotece
                                              24 listopada dzieci z grupy "Smerfy" odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Długosza - Filię nr 1. Podczas spotkania z panią bibliotekarką dowiedziały się jak można zostać czytelnikiem biblioteki i jak należy się w niej zachować. Przedszkolaki  mogły zobaczyć księgozbiór przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Chętnie oglądały kolorowe, bogato ilustrowane książeczki z działu dla dzieci. Wysłuchały bajk